Հարավային Կորեան դիտարկում է Հորմուզի նեղուց ռազմական ուժեր ուղարկելու հնարավորությունը. Yonhap
Հարավային Կորեայի նախագահական գրասենյակից սեպտեմբերի 4-ին հայտնել են, որ Հորմուզի նեղուց ռազմական ուժեր ուղարկելու վերաբերյալ վերջնական որոշում չի կայացվել. հարցի քննարկումը դեռևս ընթացքի մեջ է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Նախագահական գրասենյակի պաշտոնյան, որի անունը չի նշվում, հայտնել է, որ Հարավային Կորեան կարող է ռազմական ներդրումներ կատարել նեղուցով ազատ նավագնացություն ապահովելու գլոբալ ջանքերում այնքանով, որքանով նման ներդրումները չեն վտանգի երկրի պաշտպանական պատրաստվածությունը, եթե նման որոշում կայացվի։
Մեկնաբանությունները հաջորդել են լրատվամիջոցների հաղորդագրություններին այն մասին, որ կառավարությունը պատրաստվում է դիմել խորհրդարանին՝ Հորմուզի նեղուց ռազմական ուժեր, այդ թվում՝ մարտական ​​աջակցության նավ ուղարկելու ծրագրի համար։
«Հորմուզի նեղուցում զգալի ներդրումներ կատարելու համար սա նախ պետք է քննարկվի Կորեական թերակղզում մեր պատրաստվածության վիճակի, ինչպես նաև տեղական իրավական ընթացակարգերի համաձայն, - ասել է պաշտոնյան։ - Մենք մտածում ենք, որ կարող ենք (ներդրումներ կատարել) այն շրջանակներում, որը չի վտանգի մեր պատրաստվածության վիճակը»։
Նա հավելել է, որ ընթացիկ քննարկումն, այնուամենայնիվ, դեռևս չի հասել խորհրդարանական հաստատմանը դիմելու փուլին, և որ վերջնական որոշում դեռևս չի կայացվել։
Պաշտոնյան ընդգծել է, որ ռազմական ներդրումները կարող են նշանակել ոչ միայն մարտական ​​ուժեր, այլև ոչ մարտական ​​և որոնողական ուժեր, ինչպես նաև այլ «տարբերակներ»՝ հավելելով, որ կառավարությունը կատարում է բոլոր նման տարբերակների «համապարփակ» դիտարկում։
Նա հերքել է այն ենթադրությունները, որ Հորմուզում ուժերի տեղակայման հարցը խոչընդոտ է հանդիսացել Սեուլի և Վաշինգտոնի միջև տնտեսական առաջընթացի շուրջ ընթացող բանակցությունների համար։ Սակայն պաշտոնյան ընդունել է, որ երկկողմ բանակցությունները լավ չեն ընթանում, և որ կիսահաղորդիչներին վերաբերող հարցերը նույնպես քննարկվում են բանակցությունների շրջանակներում։
Գործակալությունը  նշում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջերս ակնհայտորեն ուժեղացրել է Սեուլի վրա ճնշումը, որպեսզի Հարավային Կորեան ռազմական ներդրումներ կատարի Հորմուզի նեղուցում։ Թրամփը նաև բազմիցս մեղադրել է դաշնակցին իր խնդրանքը մերժելու համար։

Южная Корея рассматривает возможность отправки военных сил в Ормузский пролив: Yonhap
4 сентября администрация президента Южной Кореи заявила, что окончательное решение о направлении военных сил в Ормузский пролив еще не принято, но обсуждения по этому вопросу продолжаются. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает информационное агентство Yonhap.
Неназванный представитель администрации президента заявил, что Южная Корея может инвестировать в военные проекты в рамках глобальных усилий по обеспечению свободы судоходства через пролив, если такие инвестиции не поставят под угрозу боеготовность страны, и, если такое решение будет принято.
Эти комментарии последовали за сообщениями СМИ о том, что правительство готовится обратиться в парламент с просьбой направить в Ормузский пролив военные силы, включая корабль тылового обеспечения.
“Для того чтобы принять участие в урегулировании ситуации в Ормузском проливе, данный вопрос должен быть рассмотрен в свете боеготовности на Корейском полуострове, а также в соответствии с правовыми процедурами”, — сказал чиновник. “Мы считаем, что можем продвинуться вперед в пределах, не наносящих существенного ущерба боеготовности на Корейском полуострове”.
Он добавил, что, однако, текущее обсуждение еще не дошло до стадии подачи заявления на парламентское одобрение, и окончательное решение еще не принято.
Чиновник подчеркнул, что военные инвестиции могут означать не только боевые силы, но и небоевые и разведывательные силы, а также другие варианты, добавив, что правительство проводит всесторонний обзор всех таких вариантов.
Чиновник опроверг предположения, что вопрос размещения войск в Ормузском проливе стал препятствием для текущих переговоров между Сеулом и Вашингтоном об экономическом прогрессе. Однако чиновник признал, что двусторонние переговоры идут не очень хорошо, и что в рамках переговоров также обсуждаются вопросы, связанные с полупроводниками.
Агентство отмечает, что президент США Дональд Трамп в последнее время явно усилил давление на Сеул, чтобы Южная Корея инвестировала военные средства в Ормузский пролив. Трамп также неоднократно обвинял союзника в отклонении его просьбы.