Թուրքիան կշարունակի նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ Թուրքիան կշարունակի նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Անադոլու» գործակալությունը, Էրդողանն ու Ալիևը հանդիպել են Բիշքեկում՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի շրջանակում։
Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցության վարչության փոխանցմամբ՝ կողմերը քննարկել են թուրք-ադրբեջանական երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և համաշխարհային զարգացումները։
Էրդողանը նշել է, որ տարածաշրջանում ստեղծված ներկայիս պայմաններում առավել ակնհայտ է դարձել Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև հատկապես էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի կարևորությունը։
Նրա խոսքով՝ «մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքի հիման վրա բոլոր ոլորտներում հարաբերությունների խորացումը օգուտ կբերի երկու երկրներին։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացին՝ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան կշարունակի իր ներդրումն ունենալ խաղաղության գործընթացում՝ ընդգծելով, որ խաղաղության հաստատումը նոր թափ կհաղորդի տարածաշրջանի զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում Թուրքիայի նախագահը նաև Իլհամ Ալիևին հրավիրել է մասնակցելու Անթալիայում կայանալիք COP31 գագաթնաժողովին։

Erdoğan: Türkiye will continue to contribute to Armenia-Azerbaijan peace process
Turkish President Recep Tayyip Erdoğan has said that Türkiye will continue to contribute to the peace process between Armenia and Azerbaijan.
Erdoğan made the statement during a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit in Bishkek, according to the Turkish Anadolu news agency.
The sides discussed Turkish-Azerbaijani bilateral relations, as well as regional and global developments, Anadolu reported, citing Erdoğan’s office.
Erdoğan said that under the current conditions in the region, the importance of steps being taken to enhance cooperation between Türkiye and Azerbaijan, particularly in energy, infrastructure and transport, has become more evident.
He said that deepening relations in all areas based on the principle of “one nation, two states” would benefit both countries.
Referring to the Armenia-Azerbaijan normalization process, Erdoğan said Türkiye will continue to contribute to the peace process, stressing that the establishment of peace will give new impetus to the development of the region.
During the meeting, the Turkish president also invited Aliyev to attend the COP31 summit to be held in Antalya.