ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի իշխանությունները WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի հետ գործարքի պայմանների համաձայն՝ պարտավորվել են հետագայում նրա դեմ ոչ մի կարգի նոր մեղադրանքներ: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Միացյալ Նահանգները համաձայնվում է որևիցե նոր մեղադրանք չառաջադրել պատասխանողի դեմ նրա այն գործողությունների հիման վրա, որոնք կատարվել են մինչև մեղքի ընդունման այս համաձայնության կնքումը, եթե միայն  պատասխանողը չխախտի սույն համաձայնությունը», - ասված է փաստաթղթում։
Սա ենթադրում է նաև, որ Միացյալ Նահանգներն Ասանժից չի պահանջի փոխհատուցում այն «ֆինանսական կորուստների» համար, որոնք կապված են «պատասխանողի կողմից ազգային պաշտպանությանը վերաբերող տեղեկատվության բացահայտման հետ»:
«Մինչ այս համաձայնությունը կհասնի դատարան, պատասխանողը պետք է ձեռնարկի հասանելի բոլոր գործողությունները՝ նպաստելու իր, WikiLeaks-ի կամ WikiLeaksի որևէ մասնաճյուղի տիրապետության տակ գտնվող չհրապարակված տեղեկատվության՝ ԱՄՆ-ին վերադարձնելուն կամ ոչնչացնելուն»,- նշված է համաձայնության մեջ։ Բացի այդ, գործարքի համաձայն, Ասանժը հրաժարվել է դատարանի վճիռը բողոքարկելու իրավունքից։
Ավելի վաղ Սայպան կղզում (Հյուսիսային Մարիանյան Կղզիների Համագործակցություն) ԱՄՆ Դաշնային շրջանային դատարանի դատավոր Ռամոնա Մենգլոնան Ասանժին դատապարտել էր բանտարկության՝ արդեն բրիտանական բանտում կրած ժամկետով։ Նա ազատ դուրս է եկել դատարանի դահլիճից: WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի կողմից մեղքի մասնակի ընդունումը դարձել է ԱՄՆ-ում նրա գործով դատավարության ավարտը։
Ինչպես նիստից հետո լրագրողներին հայտարարել է Ասանժի փաստաբան Բարրի Փոլակը, WikiLeaks-ի աշխատանքը կշարունակվի։ Ասանժն ինքը դուրս է եկել դատարանի շենքից՝ հրաժարվելով մամուլի համար մեկնաբանություններից։

Власти США по условиям сделки с основателем WikiLeaks Джулианом Ассанжем обязались в дальнейшем не предъявлять ему никаких новых обвинений. Об этом, как передает  Арменпресс, сообщает ТАСС.
"Соединенные Штаты соглашаются не выдвигать каких-либо новых обвинений против ответчика на основании его действий, совершенных до [заключения] этого соглашения о признании вины, если только ответчик не нарушит данное соглашение", - говорится в документе.
Это также означает, что Соединенные Штаты не будут требовать от Ассанжа компенсации за “финансовые потери”, связанные с “раскрытием ответчиком информации, касающейся национальной обороны”.
"Перед тем как это соглашение поступит в суд, ответчик должен предпринять все доступные ему действия, чтобы способствовать возвращению Соединенным Штатам или уничтожению любой неопубликованной информации, находящейся в его владении <...> или во владении WikiLeaks, а также любого филиала WikiLeaks", - отмечается в соглашении.
Кроме того, согласно сделке, Ассанж отказывается от права обжаловать решение суда.
Ранее судья Федерального окружного суда США на острове Сайпан (Содружество Северных Марианских островов) Рамона Мэнглона приговорила Ассанжа к уже отбытому им в британской тюрьме сроку заключения. Он свободно покинул зал суда. Частичное признание вины основателем WikiLeaks Джулианом Ассанжем стало завершением разбирательства в США по его делу.
Как заявил журналистам после заседания адвокат Ассанжа Барри Поллак, работа WikiLeaks продолжится. Сам Ассанж покинул здание суда, отказавшись от комментариев для прессы.