Հայաստանում կհյուրընկալվեն գրականությանն առնչվող «Սևծովյան պատմություններ» նախագծի մասնակից գրողները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գրականությանն առնչվող «Սևծովյան պատմություններ» տարածաշրջանային նախագծի շրջանակում Հայաստանում կհյուրընկալվեն գրողներ Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ռումինիայից և Բուլղարիայից։ Նրանց կմիանան նաև Հայաստանի իրենց գործընկերները։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Գյոթե կենտրոնի տնօրեն Յան-Թագե Քյուհլինգը նշեց, որ նախագծի նպատակն է երկխոսություն սկսել հեղինակների միջև, կապեր հաստատելու հնարավորություն տալ, միմյանց ստեղծագործությունները ճանաչելի դարձնել լայն հասարակության շրջանում։ Նախագծի համադրող, գերմանաբնակ գրող Նինո Հարաթիշվիլիի հետ Գյոթե ինստիտուտը 2023 թ․ հունիսից սկսած իրականացնում է տարատեսակ քննարկումներ Հայաստանից, Բուլղարիայից, Վրաստանից, Ռումինիայից և Ուկրաինայից մասնակցող գրողների հետ։ Հերթական հանդիպումը կայանալու է Հայաստանում։
«Միջոցառման մեկնարկը հունիսի 23-ին է։ Գրողները 5 օր լինելու են Սևանում, Դիլիջանում, Երևանում, հնարավորություն կունենան ինտենսիվ աշխատելու, գրելու, քննարկումներ ծավալելու։ Միջոցառումը միայն գրողների միջև կապերը հաստատելուն նպաստելը չէ, այլև գրականության տարածմանն աջակցելն է։ Այս տարածաշրջանը շատ խորը ու բազմակողմ պատմություն ունի, որն արժանի է ուշադրության՝ հատկապես այս բարդ իրավիճակում»,-ասաց Յան-Թագե Քյուհլինգը։
«Արի գրականության հիմնադրամ»-ի տնօրեն Արևիկ Աշխարոյանը նշեց, որ այս տարի նախագծի համադրող, գերմանացի գրող, լրագրող Լաուրա Ցվիրտնիան միջոցառման շրջանակում կներկայացնի իր դեբյուտային վեպի հայերեն թարգմանությունը։
«Գիրքը կոչվում է «Դրսում մեր անուններն ուրիշ են»։ Լաուրա Ցվիրտնիան ունի հայկական արմատներ, պապը Ստամբուլից է։ Գրքում ներկայացնում է իր ընտանիքի պատմությունը։ Իրադարձությունները մասամբ ծավալվում են Ստամբուլում, Հայաստանում, Գերմանիայում։ Այսինքն՝ այդ 3 մշակույթի խառնուրդը հեղինակը ներկայացնում է մեկ պատմության համատեքստում»,-ասաց Արևիկ Աշխարոյանը։
Հայաստանից «Սևծովյան պատմություններ» ծրագրին մասնակցում են Արմեն Հայաստանցին, Անուշ Քոչարյանը։ Վերջինս փաստեց, որ ծրագրի շրջանակում արդեն եղած հանդիպումները տալիս են իրենց արդյունքները։
«Մասնակիցները ծրագրից դուրս արդեն միմյանց հետ աշխատում են։ Օրինակ՝ այդ կապերի շնորհիվ իմ աշխատանքը թարգմանվում է վրացերեն, Վրաստանից Արչիլ Քիքոձեի 2-րդ գիրքը լույս է տեսել հայերենով»,-ասաց Անուշ Քոչարյանը։
Գյոթե կենտրոնի տնօրեն Յան-Թագե Քյուհլինգը տեղեկացրեց, որ աշխատանքներ են իրականացնում հայ ստեղծագործողների աշխատանքները հանրայնացնելու, նոր կապեր հաստատելու ուղղությամբ։ Այդ համատեքստում առաջիկայում նախատեսում են կազմակերպել առցանց հանդիպում, կընդգրկվեն գրողներ, հրատարակիչներ, թարգմանիչներ։ Ծրագրի ավարտին էլ լույս է տեսնելու գրքույկ, որտեղ ներկայացվելու են մասնակից երկրների, այդ թվում Հայաստանի ստեղծագործողների աշխատանքները։

Армения примет участников регионального литературного проекта “Черноморские истории”
Писатели из Грузии, Украины, Румынии и Болгарии примут участие в региональном литературном проекте “Черноморские истории” в Армении. К ним присоединятся их армянские коллеги.
На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-зале "Арменпресс", директор Гете-Центра Ян-Таге Кюлинг заявил, что цель проекта - начать диалог между авторами, дать им возможность установить связи, сделать произведения друг друга узнаваемыми для широкой публики.
Начиная с июня 2023 года Гете-Центр совместно с куратором проекта, проживающей в Германии писательницей Нино Харатишвили проводит различные обсуждения с участвующими в проекте писателями из Армении, Болгарии, Грузии, Румынии и Украины. Очередная встреча состоится в Армении.
"Мероприятие начнется 23 июня. Писатели проведут 5 дней в Севане, Дилижане, Ереване, у них будет возможность интенсивно работать, писать, вести дискуссии. Мероприятие призвано не только способствовать установлению связей между писателями, но и способствовать распространению литературы. Этот регион имеет очень глубокую и многогранную историю, которая заслуживает внимания, особенно в нынешней сложной ситуации", - сказал Ян-Таге Кюлинг.
Как отметила директор Литературного фонда “Ари” Аревик Ашхароян, в этом году куратор проекта - немецкая писательница, журналистка Лаура Цвиртния. В рамках мероприятия она представит армянский перевод своего дебютного романа.
“Книга называется “Внешне наши имена разные”. Лаура Цвиртния имеет армянские корни, ее дедушка родом из Стамбула. В книге представлена ​​история его семьи. События частично разворачиваются в Стамбуле, Армении, Германии. Другими словами, автор представляет смесь этих трех культур в контексте одной истории", - сказала Аревик Ашхароян.
От Армении в программе "Черноморские истории" участвуют Армен Айастанци и Ануш Кочарян, которая констатировала, что уже проведенные в рамках программы встречи дают свои результаты.
“Участники уже работают друг с другом вне программы. Например, благодаря этим связям мое произведение переведено на грузинский язык, на армянском издана уже вторая книга Арчила Кикодзе из Грузии", - сказала Ануш Кочарян.
Директор Гете-центра Ян-Таге Кюлинг сообщил, что они работают над популяризацией произведений армянских авторов и установлением новых связей. В этом контексте в ближайшее время планируют организовать онлайн-встречу, в которой будут участвовать писатели, издатели, переводчики. По завершении программы будет издан буклет, где будут представлены работы художников из стран-участниц, в том числе из Армении.