ՉԺՀ-ն սատարում է ՀՀ ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը. ԱԳՆ-ները քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինում հուլիսի 21-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մա Ճաոսյույի գլխավորորած պատվիրակություննների միջև կայացել են հերթական քաղաքական խորհրդակցությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում։ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման քաղաքականության դրսևորումները, որոնք խաթարում են Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության հայկական կողմի ջանքերը։ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտման վտանգին։
Ըստ աղբյուրի՝ ՉԺՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ման Ճաոսյույը ընդգծել է, որ Չինաստանը սատարում է ՀՀ ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը՝ ընդգծելով, որ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման գրավականն է հակամարտությունների խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորումը։ Հայկական կողմը վերահաստատել է իր սատարումը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին։
Նշվում է , որ կողմերը գոհունակություն են հայտնել առևտրատնտեսական, մշակութային և կրթական ոլորտներում երկկողմ համագործակցության տեմպերից, քննարկվել են փոխկապակցվածության, ներդրումների, զբոսաշրջության, օդային հաղորդակցության բնագավառներում փոխգործակցության զարգացմանն ու խորացմանն առնչվող հարցեր։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ նույն օրը Մնացական Սաֆարյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել ՉԺՀ կառավարության առաջատար «ուղեղային կենտրոնի»՝ ՉԺՀ Պետական խորհրդի Զարգացման հետազոտությունների կենտրոնի Եվրասիայի սոցիալական զարգացման հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Լի Յոնծյուանի և ինստիտուտի փորձագետների հետ: Քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային քաղաքականությանն առնչվող խնդիրներ:

КНР поддерживает суверенитет, независимость и территориальную целостность Армении: состоялись межмидовские консультации
В Пекине 21 июля состоялись очередные политические консультации между делегациями, возглавляемые заместителем министра иностранных дел Республики Армения Мнацаканом Сафаряном и заместителем министра иностранных дел Китайской Народной Республики Ма Чжаосюй.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе консультаций стороны обсудили широкий круг вопросов двусторонней, региональной и международной повестки, в том числе сотрудничество в рамках международных организаций. Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян представил проявления политики применения силы Азербайджаном в отношении Республики Армения и Нагорного Карабаха, которые подрывают усилия армянской стороны по обеспечению мира и безопасности на Южном Кавказе. Заместитель министра подробно представил гуманитарный кризис, сложившийся в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и угрозы этнической чистки народа Нагорного Карабаха.
Заместитель министра иностранных дел КНР Ма Чжаосюй отметил, что Китай поддерживает суверенитет, независимость и территориальную целостность Республики Армения, подчеркнув, что залогом сохранения мира и безопасности в регионе является урегулирование конфликтов путем мирных переговоров. Армянская сторона подтвердила свою поддержку принципа «Один Китай».
Стороны выразили удовлетворение темпами двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, культурной и образовательной сферах, были обсуждены вопросы, касающиеся развития и углубления взаимодействия в сферах транспорта, инвестиций, туризма, воздушного сообщения.
В тот же день делегация во главе с Мнацаканом Сафаряном встретилась с директором института исследований социального развития Евразии научно-исследовательского центра развития, ведущего «мозгового центра» правительства КНР, при государственном Совете КНР, Ли Юнцюанем и экспертами института. Были обсуждены вопросы международной и региональной политики.