Սուդանում ռազմական գործողությունների պատճառով տեղահանվածների թիվը գերազանցել է 3 միլիոնը. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 3 միլիոն մարդ ստիպված է եղել լքել տունը Սուդանի բանակի և «Արագ արձագանքման ուժերի» միջև երեք ամիս շարունակվող զինված հակամարտության ընթացքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ТАСС-ը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպության հաշվետվությունը։
Կազմակերպության տվյալներով` Սուդանում ներքին տեղահանվածների ընդհանուր թիվը հասել է 2 414 625-ի, ինչը 183 102-ով ավելի է, քան նախորդ շաբաթ։ Տեղահանվածների թվի աճ է գրանցվել երկրի բոլոր 18 նահանգներում։
Հակամարտությունը նաև դարձել է Սուդանից փախստականների թվի ավելացման պատճառ՝ մինչև 737 801: Նրանցից 255 565-ը փախել է Եգիպտոս, 38 218-ը` Չադ, 160 798-ը` Հարավային Սուդան, 62 509-ը` Եթովպիա, 16 719-ը` Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետություն, 2 992-ը` Լիբիա:
Ինչպես հետևում է հաշվետվությունից՝ ներքին տեղահանվածների և փախստականների մեծ մասը բաժին է ընկնում մայրաքաղաք Խարթումին և Դարֆուրի տարածաշրջանին, որը միավորում է մի քանի նահանգներ։ Վերջին ժամանակներս Դարֆուրում նկատվում է հակամարտող կողմերի միջև ռազմական գործողությունների ակտիվացում, ինչպես նաև էթնիկ հողի վրա բռնության սաստկացում:

Число лиц, перемещенных из-за военных действий в Судане, превысило 3 миллиона: ООН
Более 3 миллионов человек вынуждены были покинуть свои дома в ходе трехмесячного вооруженного конфликта между армией Судана и Силами быстрого реагирования. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает ТАСС со ссылкой на доклад Международной организации ООН по миграции.
По данным организации, общее число внутренне перемещенных лиц в Судане достигло 2 414 625 человек, что на 183 102 человека больше, чем на прошлой неделе. Рост числа перемещенных лиц зафиксирован во всех 18 штатах страны.
Конфликт привел и к увеличению числа беженцев из Судана до 737 801 человека. 255 565 из них бежали в Египет, 38 218 - в Чад, 160 798 - в Южный Судан, 62 509 - в Эфиопию, 16 719 - в Центральноафриканскую Республику и 2 992 - в Ливию.
Как следует из отчета, большинство внутренне перемещенных лиц и беженцев сосредоточено в столице Хартуме и в регионе Дарфур, объединяющем несколько штатов. В последнее время в Дарфуре наблюдается активизация боевых действий между конфликтующими сторонами, также активизация насилия на национальной почве.