ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը հաստատել Է Ուկրաինային ռազմական օգնության բազմամյա ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՆԱՏՕ-ի երկրները հաստատել են Ուկրաինային ռազմական օգնության բազմամյա ծրագիրը և Ուկրաինա-ՆԱՏՕ խորհրդի ստեղծումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգի հայտարարությունը:
«Այսօր դաշնակիցները համաձայնեցրել են երեք տարրերից բաղկացած փաթեթ՝ Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ին մոտեցնելու համար: Առաջին տարրը բազմամյա ծրագիր է, որը կօգնի վերակառուցել Ուկրաինայի պաշտպանության և անվտանգության ոլորտը և խորհրդային ստանդարտներից անցնել ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին: Երկրորդ տարրը Ուկրաինա-ՆԱՏՕ նոր խորհրդի ստեղծումն է՝ խորհրդակցությունների և որոշում կայացնելու ֆորում, որտեղ մենք հավասար կլինենք Կիևի հետ», -ասել է նա:
Սթոլթենբերգը հայտնել է, որ խորհրդի առաջին նիստը տեղի կունենա հուլիսի 12-ին՝ Վլադիմիր Զելենսկու մասնակցությամբ:

Саммит НАТО утвердил многолетнюю программу военной помощи Украине
Страны НАТО утвердили многолетнюю программу военной помощи Украине и создание Совета Украина - НАТО. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг на пресс-конференции по итогам первого дня саммита Североатлантического альянса в Вильнюсе.
"Сегодня союзники согласовали пакет из трех элементов, чтоб приблизить Украину к НАТО. Первый элемент - это многолетняя программа, которая поможет перестроить сектор обороны и безопасности [Украины] и перейти от советских стандартов к стандартам НАТО. Второй элемент - создание нового Совета Украина - НАТО - форума для консультаций и принятия решения, где мы будем на равных [с Киевом]", - сказал он.
Столтенберг сообщил, что первое заседание совета пройдет в среду с участием президента Владимира Зеленского.
"Мы подтвердили, что Украина станет членом НАТО, и упразднили план действий по вступлению. Двухшаговый процесс станет для Украины одношаговым. Мы дадим приглашение Украине, когда страны согласятся и условия будут выполнены. Это сильный пакет помощи для Украины и ясный путь к членству в НАТО", - сказал он.