Գերմանիան հաստատել է Ուկրաինային 700 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության նոր փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան Ուկրաինային կուղարկի մինչև 700 միլիոն եվրո գումարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի մեկնարկին։
Ըստ Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության՝ փաթեթը ներառում է Patriot զենիթահրթիռային համալիրի 2 նոր կայան, 40 լրացուցիչ Marder հետևակի մարտական մեքենա, 25 լրացուցիչ Leopard 1 տանկ, 5 Bergepanzer 3 տանկ, ինչպես նաև հրետանային զինամթերքի 20 000 արկ։
Ըստ Բորիս Պիստորիուսի՝ այս փաթեթը «ծառայում է Ուկրաինայի առաջնահերթություններին․․․ և դրանով Գերմանիան կարևոր ներդրում է անում Ուկրաինայի կայունության ամրապնդման գործում»։
Գերմանիայի կողմից ռազմական, ֆինանսական և հումանիտար օգնության ընդհանուր ծավալը 2022 թվականի փետրվարից հասել է գրեթե 17 միլիարդ եվրոյի: Նախորդ անգամ Բեռլինը ռազմական աջակցության նոր փաթեթի մասին հայտարարել էր մայիսին՝ 2,9 մլրդ եվրոյի չափով:

Германия подтвердила новый пакет военной помощи Украине в размере 700 млн евро
Германия направит Украине новый пакет военной помощи на сумму до 700 млн евро. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на Reuters, об этом заявил министр обороны Германии Борис Писториус на саммите НАТО в Вильнюсе.
По данным Минобороны Германии, в пакет входят 2 новых зенитно-ракетных комплекса Patriot, 40 дополнительных боевых машин пехоты Marder, 25 дополнительных танков Leopard 1, 5 танков Bergepanzer 3, а также 20 000 артиллерийских боеприпасов.
По словам Бориса Писториуса, этот пакет «служит приоритетам Украины... и этим Германия вносит важный вклад в укрепление стабильности Украины».
Общий объем военной, финансовой и гуманитарной помощи Германии с февраля 2022 года достиг почти 17 миллиардов евро. В последний раз Берлин озвучивал новый пакет военной поддержки в мае в размере 2,9 млрд евро.