ՆԱՏՕ-ի երկրները ՀՆԱ-ի 2%-ը կսահմանեն որպես ռազմական ծախսերի նվազագույն չափ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները Վիլնյուսի գագաթնաժողովում ՀՆԱ-ի 2%-ը կսահմանեն որպես ռազմական ծախսերի նվազագույն չափ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը դաշինքի գագաթնաժողովին ընդառաջ Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Դաշնակիցները կընդունեն ավելի հավակնոտ նպատակներ և ՀՆԱ-ի 2%-ը կսահմանեն որպես տարեկան պաշտպանական ծախսերի նվազագույն չափ», - ասել է նա։
Ըստ Ստոլտենբերգի՝ ՆԱՏՕ-ն 2023 թվականին ռազմական ծախսերը կավելացնի 8,3 %-ով։
«Այսօր մենք հրապարակում ենք պաշտպանական ծախսերի նոր գնահատումները: 2023 թվականին եվրոպացի դաշնակիցների մոտ և Կանադայում կլինի 8,3 %-ով աճ, դա տասնամյակների ընթացքում ամենամեծ աճն է», - ասել է նա՝ նշելով, որ վերջին 9 տարիների ընթացքում յուրաքանչյուր տարի պաշտպանական ծախսերն ավելանում են, և այս տարի դաշնակիցները լրացուցիչ 450 միլիարդ դոլար կծախսեն պաշտպանության համար։
ՆԱՏՕ-ի առաջիկա գագաթնաժողովը տեղի կունենա հուլիսի 11-12-ը Լիտվայի մայրաքաղաքում։ Բացի դաշինքի անդամ երկրներից, դրան կմասնակցեն նաև Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի ղեկավարները։

Страны НАТО как минимальную сумму военных расходов установят 2% ВВП
На Вильнюсском саммите страны-члены НАТО определят минимальную сумму военных расходов в размере 2% от ВВП. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг на пресс-конференции, состоявшейся в Брюсселе в преддверии саммита альянса.
«Союзники определят более амбициозные цели и установят 2% ВВП как минимальный размер оборонных расходов ежегодно», - сказал он.
По словам Столтенберга, в 2023 году НАТО увеличит военные расходы на 8,3%.
«Сегодня мы обнародуем новые оценки оборонных расходов. В 2023 году будет увеличение на 8,3% среди европейских союзников и Канады - это самый большой рост за десятилетия. Таким образом, с 2014 года союзники потратят на оборону $450 млрд дополнительно», заключил Столтенберг.
Саммит НАТО пройдет 11-12 июля в столице Литвы. Кроме стран-членов альянса в нем примут участие и лидеры Австралии, Новой Зеландии, Японии и Южной Кореи.