Կիմ Չեն Ընը հանձնարարել է այս ամիս ռազմական հետախուզական արբանյակ արձակել ուղեծիր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հանձնարարել է ապրիլին պատրաստվել առաջին ռազմական հետախուզական արբանյակի արձակմանը, ինչպես և պլանավորված էր: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Интефакс» գործակալությունից:
Անցած երեքշաբթի օրը տիեզերական զարգացման գործակալություն կատարած այցի ժամանակ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդն ընդգծել էր տիեզերքի յուրացման կարևորությունը որպես «առանցքային» գործոն, որը երկիրը համաշխարհային մակարդակով առաջատար կդարձնի այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, գիտությունը և տեխնոլոգիաները:
Ինչպես նշում է Կորեայի պետական հեռագրական գործակալությունը, Կիմ Չեն Ընը կարևորել է հետախուզական արբանյակի պլանավորված արձակումն ու շահագործումը որպես «առաջնահերթություն»՝ հաշվի առնելով անվտանգության բնագավառում տիրող իրադրությունը։
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Փհենյանը հայտարարել էր, որ անցկացրել է ռազմական հետախուզական արբանյակի մշակման գծով փորձարկումների «վերջնական փուլը», և որ այն ուղեծիր դուրս կբերվի ապրիլին:
Այս ամսվա սկզբին Հյուսիսային Կորեան նշել է արբանյակների մշակման համար պատասխանատու Ավիատիեզերական զարգացման ազգային վարչության հիմնադրման 10-ամյակը:

Ким Чен Ын поручил уже в этом месяце запустить на орбиту военный разведывательный спутник
Северокорейский лидер Ким Чен Ын приказал подготовить запуск первого спутника военной разведки в апреле, как, и было запланировано. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на агентство «Интерфакс».
Во время визита в агентство космического развития в прошлый вторник лидер Северной Кореи подчеркнул важность освоения космоса как «ключевого» фактора, который сделает страну мировым лидером в таких областях, как экономика, наука и технологии.
По сообщению Центрального телеграфного агентства Кореи, Ким Чен Ын выделил запланированный запуск и эксплуатацию разведывательного спутника как «приоритет» с учетом ситуации безопасности.
В декабре прошлого года Пхеньян объявил, что провел «заключительный этап» испытаний по созданию военного разведывательного спутника и что в апреле он будет выведен на орбиту.
Ранее в этом месяце Северная Корея отметила 10-летие создания Национального управления аэрокосмического развития, отвечающего за разработку спутников.