Հենց Երևանը պատրաստ լինի, մենք կարող ենք վերադառնալ Հայաստանում ՀԱՊԿ-ի առաքելության տեղակայման առարկայական հարցերին․ Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական կողմը բավարարված է նրանով, որ Հայաստանը պահպանում է հետաքրքրվածությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահներին ընդունելու հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ վկայակոչելով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերը:
«Կարող եմ նաև հավելել, որ հենց Երևանում պատրաստ լինեն, մենք կարող ենք վերադառնալ Հայաստանում ՀԱՊԿ-ի առաքելության տեղակայման վերաբերյալ առարկայական հարցերին՝ կապված կոնկրետ մանրամասների հետ», - ասել է դիվանագետը:
Ինչ վերաբերում է նման առաքելության տեղակայման ժամկետների վերաբերյալ լրագրողի հարցին, Զախարովան նշել է, որ այդ հարցը հարկավոր է ուղղել Երևանին, քանի որ առաքելությունը «պետք է տեղակայվի կամ կարող է տեղակայվել Հայաստանում»:

Как только Ереван будет готов, можно будет вернуться к предметной работе по размещению миссии ОДКБ в Армении: Захарова
Российская сторона удовлетворена тем, что Армения сохраняет заинтересованность в приеме миротворцев Организации Договора о коллективной безопасности. Как сообщает «Арменпресс», такое заявление сделала официальный представитель МИД России Мария Захарова, приводя слова министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
«Могу также добавить, как только армянские коллеги будут готовы, можно будет вернуться к предметной работе по закреплению конкретных модальностей наблюдательной миссии ОДКБ», - сказала дипломат.
Отвечая на вопрос журналиста о сроках развертывания такой миссии, Захарова отметила, что этот вопрос следует адресовать Еревану, поскольку миссия «должна быть развернута или может быть развернута в Армении».