Իսրայելը ռազմական ռադիոտեղորոշիչ արբանյակ է արձակել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելն արձակել է «Շավիթ» կրող հրթիռը, որը պետք է ուղեծիր դուրս բերի Երկրի հեռահար զոնդավորման «Օֆեք-13» ռադիոտեղորոշիչ արբանյակը՝ մշակված երկրի պաշտպանության նախարարության համար: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
«Պաշտպանության նախարարության սպառազինությունների և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքի հետազոտությունների ու մշակման վարչությունը, Իսրայելի պաշտպանության բանակը և Israel Aerospace Industries-ը «Օֆեք-13» արբանյակի արձակումն իրականացրել են չորեքշաբթի օրը ժամը 02:10-ին (Երևանի ժամանակով 03:10-ին)», - հաղորդել Է իսրայելական «Արուց Շևա» («Յոթերորդ ալիք») ռադիոկայանը՝ հավելելով, որ արձակումն իրականացվել է Իսրայելի կենտրոնում գտնվող զինափորձարանից»։ Հաղորդվում է, որ երբ արբանյակն ուղեծիր դուրս բերվի, մասնագետներն ապարատի մի շարք փորձարկումներ կանցկացնեն։

Израиль запустил военный радиолокационный спутник
Израиль осуществил запуск ракеты-носителя "Шавит" для выведения на орбиту радиолокационного спутника дистанционного зондирования Земли "Офек-13", разработанного в интересах министерства обороны страны, как передает Арменпресс, об этом сообщила в среду израильская радиостанция "Аруц Шева" ("Седьмой канал").
"Администрация по исследованию и разработке вооружений и технологической инфраструктуры министерства обороны, армия обороны Израиля и Israel Aerospace Industries осуществили запуск спутника "Офек-13" в 02:10 утра среды (совпадает с МСК - ИФ)", - говорится в сообщении на сайте радиостанции.
"Запуск был осуществлен с помощью ракеты "Шавит" с полигона в центральном Израиле", - отмечает радиостанция.
По ее данным, после того, как спутник будет выведен на орбиту, специалисты проведут ряд испытаний аппарата.