Գերմանիան ավելացրել է նոր զինծառայողների թիվը՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի դեմ ՌԴ-ի լայնամասշտաբ պատերազմի ֆոնին Գերմանիայում ավելացել է նոր զինծառայողների թիվը։ 2022 թ.-ին Բունդեսվերում ծառայության է անցել 18 775 մարդ, ինչը 12 %-ով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունից:
Նշվում է, որ այսօր նման տվյալներ է հրապարակել Գերմանիայի պաշտպանության նախարարությունն՝ ի պատասխան dpa գործակալության հարցման: Դրա հետ մեկտեղ նշվում է, որ համավարակից առաջ նորակոչիկների թիվն է՛լ ավելի մեծ էր. 2019 թ.-ին Բունդեսվեր է ընդունվել 20 170 մարդ։
Անցյալ տարի Գերմանիայի զինված ուժեր ընդունվածներից 9171-ը եղել Է պայմանագրային զինծառայող, 8623-ն անցել է կամավոր զինվորական ծառայության (7-ից մինչև 23 ամիս տևողությամբ), իսկ 981-ը՝ պահեստազորի պատրաստման ծրագրով։
Զորակոչիկների 17 %-ը կազմել են կանայք (համավարակից առաջ՝ 15 %-ը): Անչափահասների բաժինը 2019 թ.-ի 8,5 %-ից աճել է մինչև 9,4 %: ՊՆ-ում ընդգծել են, որ մինչև 18 տարեկան անձինք չեն կարող իրականացնել այնպիսի ծառայություն, «որը կարող է հանգեցնել զենքի ինքնուրույն օգտագործման անհրաժեշտության»։
Բացի այդ, Բունդեսվերի հրամանատարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում այն ​​փաստին, որ 17-ամյա երիտասարդներից ծառայության ընդունվեն միայն նրանք, ովքեր հանգամանորեն ուսումնասիրել են զինվորական մասնագիտության պահանջները և համապատասխանում են դրան։ 2011 թ.-ին Գերմանիայում վերացվել է պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունը (դրա ներմուծումից 55 տարի անց)։
Գերմանիայի պաշտպանության նոր նախարար Բորիս Պիստորիուսը պաշտոնն ստանձնելուց անմիջապես հետո այս որոշումը որակել Է սխալ, որը հնարավոր չէ արագ շտկել։ Իր հերթին, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը փետրվարին մերժել Է պարտադիր զինվորական ծառայության հնարավոր վերադարձի շուրջ բանավեճերը։

Бундесвер принял на службу 18,8 тысячи новых солдат
На фонеполномасштабной войны РФ против Украиныв Германии увеличилось число новых военнослужащих. В 2022 году на службу вбундесвер поступили 18 775 человек, что на 12 процентов больше, чем годом ранее. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг, 9 марта, агентство dpa со ссылкой на данные министерства обороны, предоставленные по его запросу. Вместе с тем до пандемии число новобранцев было еще выше - в 2019 году в бундесвер были приняты 20 170 человек.
Из поступивших ввооруженные силы Германиив прошлом году были 9171 солдат-контрактник, 8623 проходящихдобровольную военную службу(от 7 до 23 месяцев), а также 981 человек по программе подготовки резервистов. 17 процентов рекрутов составлялиженщины(до пандемии - 15 процентов).
Доля несовершеннолетних среди новобранцев возросла до 9,4 процента с 8,5 процента в 2019 году. В Минобороны подчеркнули, что лица младше 18 лет не могут нести службу, "которая может повлечь за собой необходимость самостоятельного применения оружия". Кроме того, командованиебундесвераобращает особое внимание, чтобы среди 17-летних на службу принимались только те, кто тщательно изучил требования профессии военного и подходит для нее, сообщили далее в ведомстве.
В 2011 году в Германии былаотменена обязательная срочная воинская служба- спустя 55 лет после ее введения. Новый министр обороны ФРГ Борис Писториус (Boris Pistorius) вскоре после вступления в должность назвал данное решение ошибкой, которую невозможно быстро исправить. В свою очередьканцлер ФРГ Олаф Шольц(Olaf Scholz) в феврале отверг дебаты о возможномвозвращении обязательной службы в армии.