Պենտագոնը պարզեցրել է Վրաստանի կողմից ռազմական օգնություն ստանալու գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների վարչակազմը պարզեցրել է Վրաստանի կողմից ռազմական օգնության ստացման գործընթացը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը փետրվարի 9-ին Վրաստանի իր պաշտոնակից Ջուանշեր Բուրչուլաձեի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Այսօր ես ուրախ եմ հայտարարելու, որ մենք հաստատել ենք Վրաստանին ռիսկերի գնահատմամբ օգնության տրամադրման ժամանակացույցը, այնպես որ Վրաստանը կկարողանա կենսականորեն անհրաժեշտ ռազմական միջոցներ խնդրել և ձեռք բերել ավելի պարզեցված կարգով: Այս որոշումն արտացոլում է այն կարևորությունը, որը մենք տալիս ենք պաշտպանության բնագավառում մեր երկկողմ հարաբերություններին և մեր գործընկերությանը», - Օսթինի խոսքերն է մեջբերում Պենտագոնի մամուլի ծառայությունը: Հունվարին ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը Կոնգրեսին ծանուցել Է Վրաստանին 33 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն ուղարկելու իր մտադրության մասին։
Ըստ Պենտագոնի ղեկավարի՝ վերջին ժամանակներս «Վրաստանը խորացրել է իր կապերն Արևմուտքի հետ և պահպանել եվրատլանտյան ինտեգրման՝ իր ուղին»։ «Եվ այս ընթացքում Վրաստանն զգալի ներդրում է ունեցել գլոբալ անվտանգության բնագավառում», - ասել է նա։ Օսթինը հիշեցրել է, որ Վրաստանի ռազմական ստորաբաժանումները ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի ուժերի կողքին ծառայել են Կոսովոյում, Իրաքում և Աֆղանստանում: Պենտագոնի ղեկավարը նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն գնահատում է Վրաստանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության գործում:
Մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 2021 թ. հոկտեմբերին Օսթինը և Բուրչուլաձեն հանդիպել են Վրաստանում, որտեղ ԱՄՆ նախարարը հայտարարել Է Վրաստանի պաշտպանության և զսպման ամրապնդման նախաձեռնության մասին։ «Սա նոր երկկողմ ծրագիր է՝ ուղղված Վրաստանի զինված ուժերում, Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունում կարևոր բարեփոխումների իրականացմանը, ինչպես նաև դրանց տարածքային պաշտպանության կարողությունների և դիմակայունության մեծացմանը», - ասել է Պենտագոնի ղեկավարը։ Բուրչուլաձեն իր հերթին հայտնել է, որ Վրաստանը գնահատում է ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերությունը, որը կարևոր է Վրաստանի պաշտպանության և խաղաղ ու կայուն զարգացման համար:
Փետրվարի 6-ին Վրաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ երկրի իշխանությունները բանակցություններ են վարում ԱՄՆ-ի հետ՝ Գերմանիայից, Իսպանիայից և Շվեդիայից Javelin հակատանկային հրթիռային համալիրների լրացուցիչ խմբաքանակի, ինչպես նաև այլ զրահահար զենքի գնման շուրջ։ Վրաստանի Հանրապետության ղեկավարությունը նախատեսում է նաև գնել փոքր հեռահարության զենիթահրթիռային համալիրներ և շարժական զենիթահրթիռային համալիրներ:

Пентагон упростил Грузии процесс получения военной помощи
Администрация Соединенных Штатов упростила Грузии процесс получения военной помощи. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в четверг министр обороны США Ллойд Остин во время встречи с грузинским коллегой Джуаншером Бурчуладзе.
В январе Минобороны США уведомило Конгресс о своем намерении направить Грузии военную помощь на $33 млн. "Сегодня я рад объявить, что мы утвердили график предоставления помощи Грузии с учетом рисков с целью упростить Грузии процесс, благодаря которому она может запрашивать и приобретать жизненно важные военные средства, - сказал Остин. - Это решение отражает то значение, которое мы придаем нашим двусторонним отношениям в области обороны и нашему партнерству".
По версии главыПентагона, в последнее время "Грузия углубляла свои связи с Западом и поддерживала свой путь к евроатлантической интеграции". "И за это время Грузия внесла значительный вклад в глобальную безопасность", - утверждал он.
В октябре 2021 года Остин и Бурчуладзе встретились в Грузии, где министр США объявил об американо-грузинской инициативе по укреплению обороны и сдерживания. "Это новая двусторонняя программа по проведению важных реформ в грузинских вооруженных силах, Министерстве обороны Грузии, а также по укреплению их территориальной обороны и обеспечению боеготовности", - сказал в четверг глава Пентагона.
В понедельник пресс-служба грузинского правительствасообщила, что власти страны ведут переговоры с США о закупке дополнительной партии противотанковых ракетных комплексов Javelin, а также другого бронебойного оружия у Германии, Испании и Швеции. Руководство республики также планирует купить зенитно-ракетные комплексы малой дальности и переносные зенитно-ракетные комплексы.