ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել ՀՆԱ-ի 2%-ի չափով ռազմական ծախսերի նշաձողը դարձնել «ոչ թե նպատակ, այլ նվազագույնը»
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ երկրները պետք է ավելի շատ միջոցներ հատկացնեն պաշտպանությանը, իսկ ռազմական ծախսերի՝ ՀՆԱ-ի 2%-ի չափով համաձայնեցված նշաձողը պետք է դառնա «ոչ թե նպատակ, այլ նվազագույնը», հայտնել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն այսօր Svenska Dagbladet թերթում հրապարակված հարցազրույցում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից։
«Առաջարկություններից մեկը, որը շատերը ողջամիտ են համարում, այն է, որ 2%-ը պետք է լինի ոչ թե նպատակ, այլ նվազագույնը: Ես հասկանում եմ, որ կառավարությունների համար, գուցե, դժվար լինի գումար գտնել այդ նպատակով, բայց, ցավոք, մենք ապրում ենք վտանգավոր աշխարհում և պետք է պահպանենք խաղաղությունը: Դրա համար փող է պետք», - ասել է Ստոլտենբերգը։
Պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 2%-ի չափ դարձնելու որոշումն ընդունվել է 2014 թվականին դաշինքի՝ Ուելսում կայացած գագաթնաժողովում. դա ենթադրվում էր իրականացնել մինչև 2024 թվականը:
2021 թվականին դաշինքի 30 պետություններից միայն 10-ն են հասել այս նշագծին: Ներկայումս ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը մտադիր է քննարկումներ սկսել ֆինանսական խնդրի շուրջ, որը ենթադրվում է ավարտել նախքան դաշինքի՝ ամռանը Վիլնյուսում կայանալիք գագաթնաժողովը։
«Ես մեր հավակնությունները բարձրացնելու անհրաժեշտություն եմ տեսնում: Մենք պետք է ավելին անենք», - հայտարարել Է նա։
Միևնույն ժամանակ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիան կվավերացնի դաշինքին անդամակցելու՝ Շվեդիայի հայտը: Այս կարծիքը նա հայտնել է այն բանից հետո, երբ հունվարի 8-ին Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնը հայտարարել էր, թե Թուրքիան այնպիսի պայմաններ է առաջադրում Շվեդիային, որոնք հնարավոր չէ կատարել։
Հարցին, թե ինչ կլինի, եթե Թուրքիան նույնիսկ ընտրություններից հետո չհաստատի հայտը, և կա արդյոք պլան Բ, Ստոլտենբերգը պատասխանել է. «Կա միայն մեկ պլան՝ որ Թուրքիան և Հունգարիան վավերացնեն (հայտը) հնարավորինս շուտ: Չեմ կարող խոստանալ, թե դա երբ տեղի կունենա, բայց վստահ եմ, որ դա տեղի կունենա»:
2022 թվականի մայիսի 18-ին Շվեդիան և Ֆինլանդիան հայտ ներկայացրեցին ՆԱՏՕ-ին միանալու համար, սակայն այդ գործընթացը անմիջապես արգելափակվեց Թուրքիայի կողմից. Անկարան այդ երկրներից պահանջեց քրդական կազմակերպություններն ահաբեկչական ճանաչել, արտահանձնել ահաբեկչության կամ 2016 թվականին երկրում հեղաշրջման փորձին մասնակցելու համար մեղադրվողներին և չեղարկել Թուրքիային զենքի մատակարարման արգելքը:

Генсек НАТО призвал сделать планку военных расходов в 2% ВВП "не целью, а минимумом"
Страны, входящие в Североатлантический альянс, должны выделять больше средств на оборону, а согласованная планка военных расходов в 2% ВВП должна стать "не целью, а минимумом". Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг в опубликованном в понедельник интервью газете Svenska Dagbladet.
"Одно из предложений, которое многие считают разумным, заключается в том, что 2% должны быть не целью, а минимумом. Я понимаю, что правительствам может быть трудно найти деньги на это, но, к сожалению, мы живем в опасном мире, и мы должны поддерживать мир. Это стоит денег", - сказал Столтенберг.
Решение стремиться к увеличению оборонных расходов до 2% ВВП было принято на саммите блока в Уэльсе в 2014 году, его предполагалось реализовать к 2024 году. В 2021-м этой отметки достигли только 10 из 30 государств альянса.
В настоящее время генеральный секретарь НАТО намерен начать обсуждение обновленной финансовой задачи, которое предполагается завершить к саммиту блока в Вильнюсе, запланированному на лето. "Я вижу необходимость повысить наши амбиции. Мы должны делать больше", - заявил он.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг уверен в том, что Турция ратифицирует заявку Швеции на вступление в альянс. Такое мнение он выразил после того, как 8 января премьер-министр Швеции Ульф Кристерссон заявил, что Турция предъявляет Швеции условия, которые невозможно выполнить.
На вопрос, что будет, если Турция не одобрит заявку даже после выборов и есть ли план Б, Столтенберг ответил: "Есть только один план. Чтобы Турция и Венгрия ратифицировали [заявку] как можно скорее. Я не могу обещать, когда это может произойти, но я уверен, что это произойдет".
18 мая 2022 года Швеция и Финляндия подали заявки на вступление в НАТО, однако этот процесс немедленно заблокировала Турция, потребовав от этих стран объявить террористическими курдские организации, выдать лиц, обвиняемых в терроризме или участии в попытке госпереворота в стране в 2016 году, и отменить запреты на поставки оружия Анкаре.