Հայաստանը 2027 թվականից Լեհաստանում ռազմական կցորդ կունենա
Նշվում է, որ որոշման ընդունումը պայմանավորված է «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածի 5-րդ և 8-րդ  մասերի պահանջների համաձայն Լեհաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությանը կից Հայաստանի Հանրապետության ռազմական կցորդի հաստիք սահմանելու և այդ հաստիքին հավատարմագրում և նշանակում իրականացնելու անհրաժեշտությամբ:
Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ 1992 թվականին Հայաստանի Հանրապետության և Լեհաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը հաջորդած 34 տարիների ընթացքում Հայաստան-Լեհաստան միջպետական հարաբերությունները զարգացել են անշեղորեն:
«Երկու պետությունների միջև գոյություն ունեն ամուր միջպետական հարաբերություններ, քաղաքական երկխոսության աճող մակարդակ, ակտիվ  միջխորհրդարանական համագործակցություն, իրավապայմանագրային հագեցած դաշտ, փոխգործակցություն բազմակողմ հարթակներում, ինչպես նաև տնտեսության, կրթության, մշակույթի, միջտարածաշրջանային համագործակցության և այլ բնագավառներում:
Հայաստան-Լեհաստան հարաբերություններում կարևոր բաղկացուցիչ է հանդիսանում համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում, որի համար հիմք է  հանդիսանում 2004 թվականի սեպտեմբերի 6-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրված պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաև  Վարշավայում 2026թ. փետրվարի 26-ին ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Լեհաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիրը:
Հայաստանի Հանրապետությունը շահագրգիռ է ավելի ընդլայնելու և խորացնելու հարաբերությունները Լեհաստանի Հանրապետության հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով, և Լեհաստանում ՀՀ ռազմական կցորդի առկայությունը ևս մեկ խթան կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության խորացման համատեքստում:
Լեհաստանի հետ առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը և փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում նախադրյալ են հանդիսանում երկու պետությունների միջև ձևավորելու պաշտպանության ոլորտում կապեր՝ զարգացնելով և խորացնելով երկկողմ բազմաոլորտ համագործակցությունը, մասնավորապես՝ հիմքեր ստեղծելով երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ռազմատեխնիկական ոլորտում կառուցողական փոխգործակցության ձևավորման և հետագա ընդլայնման համար:
Ներկայումս պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցությունը ներառում է հրահանգիչների պատրաստության, միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին համատեղ մասնակցության, կին զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության, զինված ուժերում քաղաքացիական վերահսկողության ոլորտները, ինչպես նաև ներքին աուդիտի և հակակոռուպցիոն մեխանիզմների ներդրման ոլորտներում փորձի փոխանակումը, իսկ հետագայում համագործակցությունը կարող է ընդգրկել նաև անվտանգության և պաշտպանության բնագավառում պարբերաբար անցկացվող երկկողմ ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունները, ինչպես նաև գործող ծրագրերի շրջանակներում ռազմական համագործակցության զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նոր ուղղությունները, մասնավորապես՝ ռազմական կրթության, արհեստավարժ սերժանտական կազմի պատրաստության, անձնակազմի մարտական պատրաստության, ռազմական բժշկության, տարբեր մասնագիտական ուղղություններով փորձի փոխանակման ոլորտները և այլ ծրագրեր:
Հետևաբար, երկու երկրները պաշտպանության ոլորտում, ինչպես նաև ռազմատեխնիկական բնագավառում հարաբերությունների հետագա զարգացման զգալի ներուժ և հեռանկարներ ունեն: Ուստի, պաշտպանության ոլորտում առկա  համագործակցության մեծ ներուժը և լեհական կողմի՝ փոխգործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ վերջին ժամանակաշրջանում ցուցաբերած մեծ հետաքրքրությամբ է պայմանավորված Լեհաստանի Հանրապետությունում ունենալ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական կցորդ: Ավելին, Հայաստանը մեծապես կարևորում է Լեհաստանի հետ երկկողմ համագործակցության հետևողական զարգացումը և ընդլայնումը՝ որպես կարևորագույն կամուրջ Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի, ինչպես նաև Եվրոպական միության միջև:
Ռազմական կցորդի առկայությունը Լեհաստանում կնպաստի երկու երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցության հետագա զարգացման, նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև պաշտպանական ոլորտում համատեղ միջոցառումների իրականացմանը: Ռազմական կցորդի առկայությունը կապահովի պաշտպանության ոլորտում հարաբերությունների բարձրացմանը գործընկերության ավելի բարձր մակարդակի:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն իր լիազորությունների սահմաններում կազմակերպում է Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա պետությունների միջև համագործակցությունը ռազմական, ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական բնագավառում: Լեհաստանում հավատարմագրված ռազմական կցորդը պետք է իրականացնի ներկայացուցչական աշխատանք, որը ներառում է երկու երկրների ռազմական գերատեսչությունների հետ պաշտոնական կապերի հաստատում և խորացում, ռազմական ոլորտում հարաբերությունների զարգացում, համագործակցության ծրագրերի իրականացման մշտադիտարկում, օժանդակության ցուցաբերում  նախարարության և զինված ուժերի պատվիրակությունների այցերի կազմակերպման ժամանակ: Ռազմական կցորդը, հյուրընկալ պետության զինված ուժերի հրամանատարության հետ հաստատելով պաշտոնական հարաբերություններ, տեղի ռազմական գերատեսչության հրավերով կապահովի  զորահանդեսներին, զորավարժություններին, զորաշարժերին, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ցուցահանդեսներին հայկական կողմի պաշտոնական  ներկայացվածությունը, ինչպես նաև կայցելի ռազմաուսումնական հաստատություններ, ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններ  և այլն:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության հանձնարարությամբ և արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարության միջնորդությամբ՝ ռազմական կցորդը միջազգային իրավունքի նորմերով սահմանված կարգի համաձայն  կարող է իրականացնել դիտորդական գործառույթներ»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
Նշվում է, որ նախագծի ընդունումը հնարավորություն կստեղծի ՀՀ պաշտպանության նախարարության համար  Լեհաստանի Հանրապետությունում ռազմական կցորդի միջոցով երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների արդյունավետ աշխատանքի համար, այն նոր որակ կհաղորդի պաշտպանության ոլորտում գործընկերային հարաբերություններին  և կնպաստի բարեկամական կապերի հետագա խորացմանը, ինչպես նաև պաշտպանության և ռազմատեխնիկական համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը:
Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է ռազմական կցորդի գործունեության համար ստեղծել իրավական հիմքեր, ինչպես նաև սահմանել ռազմական կցորդի հաստիքը, իսկ ռազմական կցորդը՝ որպես դիվանագիտական ներկայացուցչության անձնակազմի անդամ,  նախատեսվում է, որ իր պարտականությունների կատարմանը կանցնի 2027 թվականի հունվարի 1-ից՝  Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությանը ՀՀ ռազմական կցորդի նշանակման մասին ծանուցման, ընդունված կարգի համաձայն հավատարմագրման ընթացակարգի անցկացման և համապատասխան մարմնի՝ այդ պաշտոնում ռազմական կցորդի նշանակվելու մասին համաձայնության տրամադրման դեպքում:

С 2027 года Республика Армения будет иметь в Польше своего военного атташе
Как передает “Арменпресс”, соответствующее решение было принято на заседании правительства РА 27 августа.
Отмечается, что принятие решения обусловлено необходимостью создания должности военного атташе Республики Армения в посольстве Республики Армения в Республике Польша в соответствии с требованиями частей 5 и 8 статьи 10 Закона РА “О дипломатической службе” и проведения аккредитации и назначения на эту должность.
Согласно обоснованию проекта, за 34 года, прошедшие с момента установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Польша в 1992 году, межгосударственные отношения между Арменией и Польшей неуклонно развивались.
“Между двумя государствами существуют прочные межгосударственные связи, растущий уровень политического диалога, активное межпарламентское сотрудничество, богатое правовое и договорное поле, сотрудничество на многосторонних платформах, а также в сферах экономики, образования, культуры, межрегионального сотрудничества и других областях.
Важным компонентом армяно-польских отношений является сотрудничество в оборонном секторе, основой которого является Соглашение о сотрудничестве в оборонном секторе, подписанное между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Польша 6 сентября 2004 года, а также Соглашение о военно-техническом сотрудничестве между Министерством обороны Республики Армения и Министром национальной обороны Республики Польша, подписанное в Варшаве 26 февраля 2026 года.
Республика Армения заинтересована в дальнейшем расширении и углублении отношений с Республикой Польша как в двустороннем, так и в многостороннем формате, и присутствие военного атташе Республики Армения в Польше станет еще одним стимулом в контексте углубления двустороннего сотрудничества.
Существующий политический диалог на высоком уровне и сотрудничество с Польшей на двусторонних и многосторонних платформах являются необходимым условием для установления связей в оборонном секторе между двумя государствами, развития и углубления двустороннего многоотраслевого сотрудничества, в частности, создания основы для формирования и дальнейшего расширения конструктивного сотрудничества в военно-технической сфере взаимных интересов.
В настоящее время сотрудничество в оборонном секторе включает в себя такие области, как подготовка инструкторов, совместное участие в международных миротворческих миссиях, защита прав женщин-военнослужащих, гражданский надзор в вооруженных силах, а также обмен опытом в области внутреннего аудита и внедрения антикоррупционных механизмов. В будущем сотрудничество может также включать периодические двусторонние военно-политические консультации в сфере безопасности и обороны, а также развитие военного сотрудничества и новых областей взаимных интересов в рамках существующих программ, в частности, военное образование, подготовка профессионального сержантского состава, боевая подготовка личного состава, военная медицина, обмен опытом в различных профессиональных областях и другие программы.
Таким образом, обе страны обладают значительным потенциалом и перспективами для дальнейшего развития отношений в области обороны, а также в военно-технической сфере. Следовательно, потенциал сотрудничества в этой области очень велик. Сфера обороны и большой интерес, проявляемый польской стороной к углублению сотрудничества в последнее время, требуют наличия военного атташе Республики Армения в Республике Польша. Более того, Армения придает большое значение последовательному развитию и расширению двустороннего сотрудничества с Польшей как важным мостом между Арменией и НАТО, а также Европейским союзом.
Присутствие военного атташе в Польше будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества в области обороны между двумя странами, придаст новый импульс проведению совместных мероприятий в области обороны между двумя странами. Присутствие военного атташе обеспечит поднятие отношений в области обороны на более высокий уровень партнерства.
Министерство обороны Республики Армения в пределах своих полномочий организует сотрудничество между Республикой Армения и иностранными государствами в военной, военно-политической и военно-технической сферах. Аккредитованный в Польше военный атташе должен выполнять представительскую работу, которая включает в себя установление и углубление официальных связей с военными ведомствами двух стран, развитие отношений в военной сфере, контроль за выполнением в рамках программ сотрудничества и оказания помощи в организации визитов делегаций министерства и вооруженных сил. Военный атташе, установивший официальные отношения с командованием вооруженных сил принимающей страны, по приглашению соответствующего ведомства будет обеспечивать официальное представительство армянской стороны на военных парадах, военных учениях, маневрах, выставках вооружений и военной техники, а также посещать военные учебные заведения, предприятия военно-промышленного комплекса и т. д.
По поручению Министерства обороны РА и при посредничестве руководства Министерства иностранных дел военный атташе может выполнять наблюдательные функции в порядке, установленном нормами международного права”, — говорится в обосновании.
Отмечается, что принятие проекта создаст для Министерства обороны РА в Республике Польша возможность для эффективной работы оборонных ведомств двух стран через военного атташе, придаст новое качество партнерским отношениям в оборонной сфере и будет способствовать дальнейшему углублению дружеских связей, а также расширению возможностей для оборонного и военно-технического сотрудничества.
Принятие проекта создаст правовую основу для деятельности военного атташе, а также определит его должность. Военный атташе, как член штата дипломатической миссии, должен приступить к исполнению своих обязанностей с 1 января 2027 года после уведомления Министерства иностранных дел Республики Польша о назначении военного атташе Республики Армения, проведения процедуры аккредитации в соответствии с принятой процедурой и предоставления соответствующим органом согласия на назначение военного атташе на эту должность.