Ռուսական ուժերը հարվածել են ծննդատան շենքին, ուկրաինական զինուժը գնդակոծել է ԶԱԷԿ-ը. ռազմական գործողությունների 273-րդ օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի իշխանությունները հայտարարել են, որ ռուսական ուժերի գիշերային գնդակոծության հետևանքով Զապորոժիեի մարզի Վոլնյանսկ քաղաքում մասնակի փլուզվել է ծննդատան շենքը, ինչի հետևանքով էլ նորածին է մահացել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Զապորոժիեի շրջանային վարչության ղեկավար Ալեքսանդր Ստարուխը:
Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբն էլ հաղորդել է, որ վերջին 24 ժամվա ընթացքում երկրի պաշտպանության ուժերը հետ են մղել ռուսական ուժերի հարձակումները Լուգանսկի և Դոնեցկի՝ մեկ տասնյակից ավելի բնակավայրերում: Գերատեսչությունը նաև նշում է, որ ռուսական զինուժը 5 հրթիռային հարված է հասցրել Խարկովի և Դոնեցկի մարզերի բնակավայրերին, ինչպես նաև՝ համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերից 45 անգամ գնդակոծել է տարբեր բնակավայրեր:
Ուկրաինայի իշխանությունները դարձյալ հիշեցրել են, որ ռուսական հարվածները լուրջ վնաս են հասցրել երկրի էներգետիկ օբյեկտներին: Այսօր ևս Ուկրաինայի ամբողջ տարածքում կլինեն պլանային հոսանքազրկումներ:
Ռուսական կողմից էլ հաղորդում են, որ ուկրաինական ուժերը հարվածել են Զապորոժիեի ատոմակայանին, ինչի հետևանքով վնասվել են 4-րդ և 5-րդ էներգաբլոկների միջև գտնվող թորվածքով տարաները: ՏԱՍՍ գործակալությանն այս մասին հայտնել է «Ռոսէներգոատոմ»-ի գլխավոր տնօրենի խորհրդական Ռենատ Կարչաան՝ հավելելով, որ դրանք մասամբ օգտագործվում են որպես միջուկային ռեակտորի սառեցման համակարգի մաս, մասամբ էլ՝ որոշ հանգույցների և ագրեգատների լվացման համար:
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունից էլ հաղորդել են, որ Ուկրաինայի զինուժը վերջին մեկ օրվա ընթացքում 40 անգամ գնդակոծել է Հանրապետության տարածքը, 2 մարդ վիրավորվել է: ՏԱՍՍ գործակալությունը նշում է, որ ուկրաինական ուժերն առավոտյան կես ժամվա ընթացքում 4 անգամ հարվածներ են հասցրել Դոնեցկին՝ քաղաքի վրա արձակելով 13 արկ:
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հայտնել է, որ վերջին 1 օրվա ընթացքում խոցել է կենդանի ուժի և ռազմական տեխնիկայի կենտրոնացման 136 շրջան: Միևնույն ժամանակ, գերատեսչությունը նշում է, որ շարունակվում են մարտական պատրաստվածության պարապմունքները զորակոչված քաղաքացիների հետ:

Российские силы нанесли удар по зданию роддома, украинские военные обстреляли ЗАЭС: 273-й день военных действий
Власти Украины сообщили, что в результате ночного обстрела российских войск частично обрушилось здание родильного дома в городе Вольнянск Запорожской области, погиб новорожденный ребенок. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил глава Запорожского райотдела Александр Старух.
В Генштабе ВСУ сообщили, что за последние сутки силы обороны страны отразили атаки российских сил более чем в десятке населенных пунктов Луганска и Донецка. В ведомстве также отметили, что российские вооруженные силы нанесли 5 ракетных ударов по населенным пунктам Харьковской и Донецкой областей, также 45 раз реактивными установками были обстреляны различные населенные пункты.
Власти Украины вновь напомнили, что российские удары серьезно повредили энергетические объекты страны. Сегодня по всей Украине проводятся плановые отключения электроэнергии.
С российской стороны сообщается, что украинские силы нанесли удар по Запорожской АЭС, в результате чего были повреждены емкости с дистиллятом между 4-м и 5-м энергоблоками. Об этом агентству ТАСС сообщил советник гендиректора «РосЭнергоАтома» Ренат Карча, добавив, что они частично используются в составе системы охлаждения ядерного реактора, частично для промывки некоторых узлов и агрегатов.
В Донецкой Народной Республике также сообщили, что ВСУ за последние сутки 40 раз обстреляли территорию республики, 2 человека получили ранения. Агентство ТАСС сообщает, что утром украинские силы нанесли 4 удара по Донецку, выпустив по городу 13 снарядов.
Минобороны России со своей стороны сообщило, что за последние сутки было поражено 136 районов сосредоточения живой силы и военной техники. В ведомстве отметили, что учения по боевой подготовке с призывниками продолжаются.