ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Չինաստանին աշխարհում առաջինը դառնալ ռազմական ոլորտում. Պենտագոն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանն այժմ Միացյալ Նահանգների համար ամենամեծ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերն Է ներկայացնում, բայց Վաշինգտոնը թույլ չի տա Պեկինին աշխարհում առաջին տեղն զբաղեցնել ռազմական ոլորտում, հայտարարել Է ԱՄՆ-ի զինված ուժերի շտաբների պետերի միավորված կոմիտեի նախագահ Մարկ Միլլին: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«Չինաստանը ներուժ ունի՝ դառնալու մեծ մարտահրավեր ԱՄՆ-ի համար. եւ նրանք, ըստ Էության, նկատի ունենալով իրենց ժողովրդագրությունները, տեխնոլոգիաները, տնտեսություններն ու մյուս բաները, արդեն ամենամեծ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերն են հանդիսանում ԱՄՆ-ի համար»,-ասել Է Միլլին՝ հանդես գալով ճեպազրույցում:
Բայց նա նշել Է, որ ԱՄՆ-ը «թույլ չի տա Չինաստանին՝ մեզնից առաջին տեղը խլել պաշտպանության ոլորտում»: Նա հավելել Է, որ չինացիներին չի հաջողվի դա անել «ո՛չ հինգ տարի, անց, ո՛չ 10 տարի անց, ո՛չ 15 տարի անց»:
«ԱՄՆ-ը ռազմական առումով ներկայում, անկասկած, չնայած ցանկացած քննադատության, ամենամահացու ռազմական մեքենան Է Երկրագնդում»,-հավելել Է Միլլին: «ԱՄՆ-ի բանակը «թիվ մեկ» բանակն Է, եւ մենք մտադիր ենք մնալ «թիվ մեկը»,-նշել Է նա:
Դրա հետ մեկտեղ Միլլին ընդգծել Է, որ Չինաստանն ակտիվորեն զարգանում Է ռազմական ոլորտում, մասնավորապես, տիեզերքում եւ կիբեռտարածությունում: Սակայն, նրա խոսքով, «Չինաստանը չի կարողանա ավելի լավ բանակ ստեղծել, քան ԱՄՆ-ինն Է, թեեւ նրանք փորձելու են դա անել»:

Пентагон заявил, что США не позволят Китаю стать первыми в мире в военной сфере
Китай сейчас представляет для Соединенных Штатов самый большой геополитический вызов, но Вашингтон не позволит Пекину занять первое место в мире в военной сфере․Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU,об этом заявил председатель Объединенного комитета начальников штабов ВС США Марк Милли.
"У Китая есть потенциал стать значительным вызовом для США, и они, по сути, ввиду их демографии, технологий, экономики и других вещей, уже являются самым большим геополитическим вызовом для США", - сказал Милли на брифинге.
Но он отметил, что США "не позволят Китаю забрать у нас первое место в сфере обороны". Он добавил, что китайцам не удастся этого сделать "ни через пять, ни через 10, ни через 15 лет".
"США в военном плане в настоящее время, без сомнений, несмотря на любую критику, являются самой смертоносной военной машиной на Земле", - добавил Милли.
"Армия США - "номер один", и мы намерены оставаться "номером один", - указал он.
При этом, Милли подчеркнул, что Китай активно развивается в военной сфере, в частности в космосе и в киберпространстве.
Однако, по его словам, "Китай не сможет создать армию лучше, чем у США, хотя они будут пытаться это сделать".