Հայաստանը 20 մեդալ է նվաճել Երևանում անցկացված սամբոյի առաջնությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հոկտեմբերի 14-16-ն անցկացվել է սամբոյի դեռահասների, պատանիների և երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը: Աշխարհի ավելի քան 20 երկրի շուրջ 500 մարզիկ-մարզուհի 3 օր շարունակ պայքարել է 55 հավաքածու մեդալների համար: Առաջին անգամ սամբոյի աշխարհի առաջնությունը ներառել է նաև երիտասարդների մարտական սամբոյի մրցամարտեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, Հայաստանի հավաքականները բավական հաջող ելույթներ են ունեցել աշխարհի առաջնությունում և նվաճել 20 մեդալ՝ 1 ոսկե, 2 արծաթե և 17 բրոնզե:
Երևանում անցկացված առաջնությունում հաղթողի տիտղոսը նվաճել և պատվո հարթակի առաջին աստիճանին է կանգնել 53 կգ քաշային Ռոբերտ Սիմոնյանը։ Պատանի մարզիկն իր այս հաղթանակը նվիրել է Արցախյան պատերազմում զոհված տղաներին։ Նորընծա չեմպիոնին պարգևատրել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը և Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդգծել է, որ սպասելիքները, միանշանակ, գերազանցվել են.
«Առաջնության մեկնարկին կանխատեսում էի, որ կկարողանանք 15 մեդալ նվաճել, բայց մրցումային երկրորդ օրը մեր մարզիկներն արդեն այդ թիվը գերազանցեցին։ Սա իսկապես գոհացնող արդյունք է։ Սամբոն այն մարզաձևն է, որտեղ մենք միշտ լավ արդյունքներ ենք գրանցել և շարունակելու ենք գրանցել»։
Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը ևս մեր թիմերի արդյունքները գոհացնող է համարել: Հայրապետյանը նաև նշել է՝ միջազգային գործընկերները տպավորված են Հայաստանում կազմակերպված մրցաշարով․ «Միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները խոստովանում են, որ նմանօրինակ առաջնություն՝ թե՛ կազմակերպչական առումով, թե՛ բացման գեղեցիկ արարողությամբ, երբևէ չէին տեսել։ Այս առաջնությունը, իսկապես, հավակնում է պատմության մեջ լավագույններից մեկը համարվելու, և մենք շատ հպարտ ենք այդ առիթով»։
Առաջնության բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 14-ին: Միջոցառումն ուղեկցվել է ձայնային և լուսային գեղեցիկ շոու ծրագրով, որի ընթացքում ներկայացվել են հայկական մշակույթն ու արվեստը: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարբեր ոլորտներում հայ նշանավոր և անվանի գործիչներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը նշել է՝ Հայաստանն այս տարվա ընթացքում երկրորդ անգամ է ընդունում խոշոր մարզական մրցաշար.
«Սամբոն Հայաստանում շատ լուրջ ավանդույթներ ունի: Հետաքրքիր է նաև, որ սամբոն ստեղծվել է ԽՍՀՄ հատուկ ծառայությունների կողմից և որպես մարզաձև՝ հայկական կոխ ըմբշամարտի տարրեր է պարունակում»:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է այս մարզաձևում նշանակալի հաջողություններ գրանցած հայ մարզիկներին. «1981 թվականին Գառնիկ Հովհաննիսյանն առաջին անգամ նվաճեց սամբոյի աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը: Մեր մարզիկները բազմիցս բարձր են պահել նախ Խորհրդային Միության, ապա անկախ Հայաստանի Հանրապետության մարզական պատիվը: 12 մարզիկ, այդ թվում՝ երկու կին՝ Քրիստինե Նաջարյանն ու Արևիկ Կարապետյանը, տարբեր տարիների արժանացել են սամբոյի աշխարհի չեմպիոնի կոչմանը: Նրանցից շատերը նաև Եվրոպայի չեմպիոններ են»:
Արարողությանը ներկա են եղել նաև ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, Սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վասիլի Շեստակովը և այլք:
Առաջնության շրջանակում անցկացվել է նաև սպորտ+բիզնես ֆորումը, որի ընթացքում քննարկվել են սպորտային մարքեթինգին վերաբերող խնդիրներ:

Армения на чемпионате мира по самбо, прошедшем в Ереване, завоевала 20 медалей
14-16 октября в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна прошел чемпионат мира по самбо среди подростков, юношей и молодежи. Около 500 юношей и девушек из более чем 20 стран в течение 3 дней боролись за 55 комплектов медалей. Впервые в рамках чемпионата мира по самбо состоялись и юношеские соревнования по боевому самбо.
Как сообщили «Арменпресс» в Министерстве образования, культуры, науки и спорта сборные Армении достаточно успешно выступили на чемпионате мира и завоевали 20 медалей: 1 золотую, 2 серебряные и 17 бронзовых.
Роберт Симонян завоевал титул победителя и встал на первую ступень почетной трибуны. Юный спортсмен посвятил свою победу воинам, погибшим в Арцахской войне. Награду чемпиону вручили заместитель министра ОНКС Карен Гилоян и президент Федерации самбо Армении Микаел Айрапетян.
Карен Гилоян подчеркнул, что результаты превзошли все ожидания.
«В начале чемпионата я прогнозировал, что мы сможем завоевать 15 медалей, но на второй день соревнований наши спортсмены уже превысили это число. Это действительно удовлетворяющий результат. Самбо - тот вид спорта, где у нас всегда были хорошие результаты, и мы продолжим это».
Президент Федерации самбо Армении Микаэл Айрапетян также результаты наших команд счел удовлетворяющими. Он отметил, что международные партнеры впечатлены турниром, организованным в Армении. «Представители Международной федерации признаются, что никогда не видели такого чемпионата, как с точки зрения организации, так и красивой церемонии открытия. Этот чемпионат, действительно, претендует на звание одного из лучших в истории, и мы им очень гордимся».
Церемония открытия чемпионата состоялась 14 октября. Мероприятие сопровождалось красивым звуковым и световым шоу, на котором были представлены армянская культура и искусство, выдающиеся и известные армянские деятели в различных областях.
Приветствуя зрителей, заместитель министра ОНКС Карен Гилоян отметил, что в этом году Армения уже второй раз принимает крупный спортивный турнир.
«Самбо в Армении имеет очень серьезные традиции. Интересно и то, что самбо было создано спецслужбами СССР, но как вид спорта содержит и элементы армянской борьбы кох.
Замминистра напомнил об армянских спортсменах, добившихся значительных успехов в этом виде спорта. «В 1981 году Гарник Ованнисян завоевал титул чемпиона мира по самбо. Наши спортсмены неоднократно отстаивали спортивную честь вначале Советского Союза, а затем и Независимой Республики Армения. 12 спортсменов, в том числе и женщины, Кристине Наджарян и Аревик Карапетян, в разные годы были удостоены звания чемпионок мира. Многие из них и Европы».
На церемонии присутствовали также президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян, президент Международной федерации самбо Василий Шестаков и другие лица.
В рамках чемпионата также прошел форум «Спорт+бизнес», в ходе которого обсуждались вопросы спортивного маркетинга.