ԱՄՆ-ը կհայտարարի Ուկրաինային ռազմական օգնության նոր փաթեթ հատկացնելու մասին. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը սեպտեմբերի 28-ին կհայտարարի Ուկրաինային 1 միլիարդ դոլար գումարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ տրամադրելու մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, չորեքշաբթի օրն այդ մասին հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկու աղբյուր:
Փողը, որը տրամադրվում Է Ուկրաինայի անվտանգության աջակցման նախաձեռնության (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI) շրջանակներում, Կիեւին թույլ կտա զենք եւ ռազմական սարքավորանք ձեռք բերել ամերիկյան պաշտպանական կապալառուներից, հայտնել են գործակալության աղբյուրները: Այսպիսով, Վաշինգտոնի կողմից Կիեւին ցույց տրվող ռազմական օգնության ընդհանուր ծավալը 2021 թվականի հունվարից հասնում Է 16 միլիարդ դոլարի, ընդ որում այդ գումարի մեծ մասը ուղարկվել Է փետրվարի 24-ից հետո, նշում Է Bloomberg-ը:
Reuters գործակալության տեղեկատվությամբ՝ փաթեթը նաեւ կներառի HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, անօդաչուների դեմ պայքարի միջոցներ, ռադիոտեղորոշման համակարգեր եւ պահեստամասեր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: США объявят о выделении Украине нового пакета военной помощи
США объявят о предоставлении Украине нового пакета военной помощи на сумму $1 млрд 28 сентября. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в среду агентствоBloombergсо ссылкой на два источника.
Деньги, предоставляемые в рамках инициативы по содействию безопасности Украины (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI), позволят Киеву приобрести оружие и военное оборудование у американских оборонных подрядчиков, сообщили источники агентства.
Таким образом, общий объем военной помощи Киеву со стороны Вашингтона достигнет $16 млрдс января 2021 года, причем большая часть этой суммы была направлена после 24 февраля, указывает Bloomberg.
По информации агентстваReuters, пакет также будет включать в себя реактивные системы залпового огня (РСЗО) HIMARS, средства для борьбы с беспилотниками, радиолокационные системы и запчасти.