Լիտվայում տեղի են ունենում Բալթիկայի երկրների ռազմականացված կամավորական ստորաբաժանումների վարժանքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի հարավ - արեւելքում սկսվել են Լիտվայի պաշտպանության նախարարության համակարգում ինտեգրացված ռազմականացված կամավորական ստորաբաժանումների «Ամուր վահան» զինավարժանքները՝ Լատվիայից եւ Էստոնիայից հատուկ ժամանած համանման ջոկատերի մասնակցությամբ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 10-ին այդ մասին հայտնել Է Լիտվայի բանակի հրամանատարությունը:
Հրանանատարության տվյալներով՝ «զինավարժանքների նպատակն Է ռազմական գործողությունների պլանավորման եւ դրանց անցկացման մշակումը կամավորական ստորաբաժանումների պատասխանատվության գոտում՝ կանոնավոր բանակի եւ ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների ստորաբաժանումների հետ փոխգործակցությամբ»: Զինավարժանքներին, բացի Մերձբալթիկայի երկրների կամավորական ուժերից, մասնակցում են Լեհաստանի տարածքային պաշտպանության, Մեծ Բրիտանիայի ռեյնջերների եւ ԱՄՆ-ի Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումները:
Լիտվան վարժանքներին ներգրավել Է ավելի քան հազար մարդ: Երկրամասի պահպանության կամավորական ծառայությունում, ինչպես Լիտվայում պաշտոնապես անվանվում են այդ ռազմականացված կազմավորումները, գրանցված Է 5,2 հազար մարդ: Նրանք համապատասխան խնդիրների կատարումը համատեղում են սովորական աշխատանքի հետ: Տարվա ընթացքում կամավորականը մոտավորապես 30 օրով ներգրավվում Է հավաքների, ամենից հաճախ դա տեղի Է ունենում հանգստյան օրերին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Литве проходят учения добровольческих военизированных подразделений стран Балтии
Учения "Твердый щит" интегрированных в систему литовского министерства обороны добровольческих военизированных подразделений с участием специально прибывших из Латвии и Эстонии аналогичных отрядов начались на юго-востоке Литвы. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в пятницу командование литовской армии.
По его данным, "целью учений является отработка действий по планированию военных операций и их проведению в зоне ответственности добровольческих подразделений во взаимодействии с подразделениями регулярной армии и союзников по НАТО".
В маневрах, помимо добровольческих сил стран Балтии, участвуют подразделения территориальной обороны Польши, рейнджеров Великобритании и Национальной гвардии США. Литва привлекла к учениям более тысячи человек.
К Добровольческой службе охраны края, как в Литве официально именуются эти военизированные формирования, приписаны 5,2 тыс.человек. Они совмещают выполнение соответствующих задач с обычной работой. В течение года доброволец примерно на 30 дней привлекается к сборам, чаще всего это происходит в выходные.