Ֆինլանդիան և Շվեդիան կստորագրեն ռազմական աջակցության պայմանագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի պաշտպանության նախարարները կստորագրեն փոխըմբռնման հուշագիր հյուրընկալող երկրին աջակցելու մասին, որը ներառում է ռազմական օգնության տրամադրում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարարություն հայտարարությանը։
Ավելի վաղ՝ մայիսի 24-ին, Ֆինլանդիան նմանատիպ համաձայնագիր էր ստորագրել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ։
«Հյուրընկալող երկրի աջակցությունը տրամադրվում է անվտանգության բոլոր իրավիճակներում: Ընդունող երկրի աջակցությունը տրամադրվում է, օրինակ՝ Ֆինլանդիայում և արտերկրում անցկացվող բոլոր միջազգային վարժանքների ժամանակ, ինչպես նաև ռազմական ճգնաժամերի կառավարման շրջանակներում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս համաձայնագրի ստորագրումն արագացվել է Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի ֆոնին։
Մայիսի 18-ին Ֆինլանդիան և Շվեդիան, Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի ֆոնին, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին են հանձնել դաշինքին անդամակցելու դիմումները։

Финляндия и Швеция подпишут договор о военной поддержке
Главы оборонных ведомств Финляндии и Швеции подпишут во вторник Меморандум о взаимопонимании по поддержке принимающей страны, включающий в том числе оказание военной помощи, сообщает финское минобороны.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, ранее, 24 мая, аналогичное соглашение Финляндия подписала с Североатлантическим альянсом.
"Поддержка принимающей страны предоставляется во всех ситуациях безопасности. Поддержка принимающей страны оказывается и принимается, например, во время всех международных учениях в Финляндии и за рубежом, а также в рамках военного кризисного управления", - говорится в сообщении.
Уточняется, что подписание данного соглашения было ускорено на фоне ситуации на Украине.
Финляндия и Швеция 18 мая на фоне событий на Украине передали генсеку НАТО заявки на вступление в альянс.