Գազայի հատվածին Իսրայելի հարվածներից 16 պաղեստինցի Է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 16 պաղեստինցի Է դարձել Գազայի հատվածին իսրայելական բանակի՝ նոյեմբերի 12-ից չդադարող հարվածների զոհը, տուժել՝ եւս շուրջ 50-ը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 13-ին այդ մասին հաղորդել Է Dunia al-Watan նորությունների պորտալը՝ վկայակոչելով պաղեստինյան միջատարածքի առողջապահության նախարարության տվյալները:
Ավելի վաղ Sky News Arabia հեռուստաալիքը հաղորդել Է 13 զոհվածերի մասին:
Գերատեսչության տեղեկատվությամբ՝ միայն նոյեմբերի 13-ին սպանվել Է հատվածի հինգ բնակիչ: Որոշ ժամանակ առաջ մարատական օդուժն արաբների խմբի Է գրոհել Գազա քաղաքի Էթ Թուֆահի շրջանում, ինչի հետեւանքով զոհվել Է երեք մարդ:
Պաղեստինյան խմբավորումները եւ Իսրայելի բանակն արդեն մեկ օր Է հարվածներ են փոխանակում այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 12-ի լուսաբացին ռմբակոծման հետեւանքով հատվածում սպանվեցին «Իսլամական ջիհադ» խմբավորման ազդեցիկ հրամանատար Բահա Աբու ալ Աթան եւ նրա կինը: Այդ ընթացքում Գազայից հրեական պետության տարծք են արձակվել ավելի քան 250 հրթիռ եւ ակնանետային արկ: Ոչ մեծ ընդմիջումներով գնդակոծումները մինչեւ հիմա շարունակվում են, իսկ Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը հոծախումբ հարվածներ են հասցնում արմատականների օբյեկտներին:
Ըստ ստացված տեղեկատվության՝ Կահիրեն, որն ավանդաբար ամեն անգամ միջնորդ Է հանդես գալիս, երբ հատվածում սրվում Է դիմակայությունը, ներկայումս ակտիվ փորձեր Է ձեռնարկում դադարեցնելու Էսկալացիան: Պաղեստինի Maan լրատվական գործակալության տվյալներով՝ ստեղծված իրադրության քննարկման համար Թել Ավիվից Եգիպտոսի մայրաքաղաք Է մեկնել Մերձավոր Արեւելքի խնդրով ՄԱԿ-ի հատուկ համակարգող Նիկոլայ Մլադենովը՝, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

При ударах Израиля по сектору Газа погибли 16 палестинцев
Не менее 16 палестинцев стали жертвами непрекращающихся со вторника ударов израильской армии по сектору Газа, еще около 50 пострадали. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в среду новостной портал Dunia al-Watan со ссылкой на данные минздрава палестинского анклава.
Ранее телеканал Sky News Arabia сообщал о 13 погибших.
По информации ведомства, только за сегодняшний день убиты пять жителей сектора. Некоторое время назад боевая авиация атаковала группу арабов в районе Эт-Туффах в городе Газа, в результате чего погибли три человека.
Палестинские группировки и армия Израиля уже сутки обмениваются ударами после того, как на рассвете вторника в результате бомбардировки в секторе были убиты влиятельный командир группировки "Исламский джихад" Баха Абу аль-Ата и его супруга. За это время из Газы по территории еврейского государства было выпущено свыше 250 ракет и минометных снарядов. Обстрелы с небольшими перерывами продолжаются до сих пор, а ВВС Израиля наносят массированные удары по объектам радикалов.
По поступающей информации, Каир, который традиционно выступает посредником каждый раз, когда в секторе обостряется противостояние, в настоящее время предпринимают активные попытки остановить эскалацию. По данным палестинского информационного агентства Мааn, в египетскую столицу из Тель-Авива для обсуждения складывающейся ситуации направился специальный координатор ООН по Ближнему Востоку Николай Младенов.