Վահե Գրիգորյանը երդմամբ ստանձնեց ՍԴ-ի դատավորի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վահե Գրիգորյանը երդման արարողությամբ ստանձնեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գրիգորյանի երդման արարողությունը տեղի ունեցավ ԱԺ հունիսի 20-ի նիստում:
«Ինձ համար բարձր պատիվ է ՍԴ-ի դատավորի պաշտոնը երդմամբ ստանձնելը: Մա Հայաստանում վերջին տասնամյակներում առաջին անգամ ժողովրդի ազատ կամարտահայտությամբ ընտրված ԱԺ-ի կողմից ընտրված առաջին բարձր դատական պաշտոնն է: Այս պաշտոնում իմ ընտրությունը երկար ճանապարհ է անցել, դա եղել է բաց ու թափանցիկ: Շուրջ մեկ տարի առաջ, երբ կայացնում էի այս որոշումը՝ մասնակցել այդ գործընթացներին և հավակնել այդ պաշտոնին, ի վերջո ընտրվել և ստանձնել այդ պաշտոնը, ես բոլոր հանգամանքներով հանդերձ պատկերացրել եմ, որ այդ պաշտոնի ծանրությունը պայմանավորված է նրանով, որ ՍԴ-ն դեռ շարունակում է գործել անցումային տրամաբանության և անցումային դրույթների գործողության տիրույթում»,-ասաց Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ այդ անցումային տրամաբանության մեջ ՍԴ-ն իր կազմով արդեն ունի սահմանադրականության ճեղքեր, որոնք ինքը մտադիր է ամենայն մանրամասնությամբ սկզբում քննարկել գործընկերների հետ, այնուհետև նրանց հետ համատեղ փոխադարձ ըմբռնման և իրավական անվտանգության բոլոր նկատառումները հաշվի առնելով գալ համատեղ լուծման և հանրության առջև հանդես գալ այդ լուծմամբ:
Հաշվի առնելով, որ ՀՀ քաղաքացիները լիուլի և իրավաչափ շահեր ունեն բարձրագույն դատական ատյանի սահմանադրականության հարցերում և հետաքրքրվածությունը՝ Գրիգորյանը խնդրեց ու խիստ պահանջեց, որ իսպառ բացառվեն ՍԴ-ի անդամների կամ աշխատակազմի որևէ ներկայացուցչի նկատմամբ որևէ ոտնձգություն, իսկ իրենց խաղաղ հավաքների բոլոր դրսևորումներն իրականացվեն խաղաղ հավաքների մասին օրենքի տառին համապատասխան:

Ваге Григорян присягнул на пост судьи КС
Ваге Григорян вступил в должность судьи Конституционного суда Армении. Как передает «Арменпресс», церемония инаугурации Григоряна состоялась на заседании НС 20 июня.
“Для меня большая честь с присягой вступать на должность судьи КС. Это первая высокая судебная должность, избранная впервые за последние десятилетия НС Армении по свободному волеизъявлению народа. Избрание меня на этот пост прошло долгий путь, это было открыто и прозрачно. Около года назад, когда я принимал это решение, участвовал в этих процессах и претендовал на эту должность, и  в конце концов, был избран и вступил в эту должность, я со всеми обстоятельствами представлял, что тяжесть этой должности обусловлена тем, что КС все еще продолжает действовать в рамках переходной логики и действия переходных положений”, - сказал Григорян.
Он отметил, что в этой переходной логике КС своим составом уже имеет трещины в конституционности, которые он намерен подробно обсудить сначала с партнерами, затем, учитывая все соображения взаимопонимания и правовой безопасности, прийти к совместному решению и выступить перед обществом с этим решением.
Учитывая, что граждане РА имеют полноправные и правомерные интересы в вопросах конституционности высшей судебной инстанции и заинтересованность, Григорян попросил и потребовал полностью исключить какое-либо посягательство на членов КС или какого-либо представителя аппарата, а их мирные собрания осуществлялись бы в соответствии с буквой закона о мирных собраниях.