Ինդոնեզիայում մարդիկ են զոհվել ընտրությունների արդյունքների դեմ բողոքի ակցիաների ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինդոնեզիայի մայրաքաղաք Ջակարտայում առնվազն վեց մարդ Է զոհվել, եւս 200-ը՝ տուժել բողոքի ակցիաների ընթացքում, որոնք տեղի են ունեցել համընդհանուր ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Straits Times թերթը՝ վկայակոչելով Ջակարտայի նահանգապետ Անիս Բասվեդանին:
Ավելի վաղ Ինդոնեզիայի Կենտրոնական ընտրական հանժնաժողովի ղեկավարը հայտարարել Է, որ երկրի գործող նախագահ Ջոկո Վիդոդոն հաղթանակ Է տարել կայացած ընտրություններում եւ պետության ղեկավար կմնա երկրորդ ժամկետով: Բոլոր քվեաթերթիկների ստուգումից հետո Վիդոդոն հավաքել Է ընտրողների ձայների 55, 5 տոկոսը: Նրա միակ մրցակից՝ ընդդիմադիր թեկնածու Պրաբովո Սուբիանտոն ապահովել Է ընտրողների 44,5 տոկոսի աջակցությունը:
Դեռ մինչեւ ընտրությունների արդյունքների հրապարակումը Սուբիանտոն պահանջել Էր անցկացնել ապրիլի 21-ին կայացած ընտրությունների անկախ ստուգում: Նրա թիմի գնահատումների համաձայն՝ ընտրական գործընթացի տարատեսակ խախտումներ են գրանցվել առնվազն 73 հազար ընտրատեղամասում, ընտրությունների գալու հրավեր չի ստացել ձայնի իրավունք ունեցող 6,7 մլն քաղաքացի:
Ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ Է կիրառել Սուբիանտոյի մի քանի հարյուր կողմնակիցներին ցրելու համար, որոնք համաձայն չեն ընտրությունների արդյունքների հետ եւ Ջակարտայի կենտրոնական շրջանում բողոքի ակցիա Էին անցկացնում Ընտրությունների դիտարկման գործակալության շենքի առջեւ:
«Առայժմ զոհվել Է վեց մարդ… Այս առավոտ Տարական հիվանդանոց Է տեղափոխվել 80 վիրավոր: Եվս մոտավորապես 70 վիրավորներ հոսպիտալացվել են Պելնի հիվանդանոցում»,- ասել Է նահանգապետը: Նա նշել Է, որ առավոտվա ժամը 9-ի դրությամբ ընդամենը վերքեր Է ստացել 200 մարդ:
Ընտրություններին մասնակցությունը կազմել Է 80 տոկոս: Ամբողջ երկրում, որտեղ ձայնի իրավունք ունի 193 մլն մարդ, բացվել Էր ավելի քան 813 հազար ընտրական ատեղամաս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ сообщили о шести погибших в ходе протестов в Индонезии
Шесть человек погибли, 200 пострадали в ходе протестов в столице Индонезии Джакарте, которые прошли после объявления результатов всеобщих выборов, сообщает газета Straits Times со ссылкой на губернатор Джакарты Аниса Басведана.
Центральная избирательная комиссия Индонезии в понедельник вечером завершила подсчет голосов после выборов. Действующий президент Джоко Видодо одержал победу, набрав 55,5% голосов избирателей. Его оппонента Прабово Субианто поддержали 44,5% избирателей. Сообщалось также, что полиция применила слезоточивый газ для разгона нескольких сотен сторонников Субианто, не согласных с результатами выборов и протестовавших перед зданием агентства по наблюдению за выборами (Баваслу) в центральном районе Джакарты,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Пока что погибли 6 человек...Больница Таракан получила наибольшее число пациентов с утра. Около 80 раненых протестующих были доставлены этим утром. Между тем, около 70 раненых протестующих были госпитализированы в больнице Пелни", - передает газета слова губернатора. Он отметил, что всего 200 человек получили ранения по состоянию на 9 часов утра по местному времени (5.00 мск).
Басведан также призвал протестующих выступать "мирно и организованно", а сотрудников правоохранительных органов "проявлять сдержанность, чтобы избежать любых нежелательных конфликтов с протестующими".
В Индонезии 21 апреля прошли всеобщие выборы, на которых избирались президент и вице-президент, депутаты национального парламента, региональных парламентов и муниципальных советов городского и районного уровней. Каждый избиратель должен был заполнить пять бюллетеней и опустить их в пять разных урн. По предварительным данным, явка превысила 80%.