Գործադիրը մերժեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած օրենքի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը մերժեց «Սպառողական կրեդիտավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին որոշումը կառավարության ապրիլի 25-ի նիստում ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է «Սպառողական կրեդիտավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարել և հանել այն շեմերը, որոնք սահմանված են, իսկ օրենքով սահմանված են 100 հազար դրամ ստորին և 10 մլն դրամ վերին շեմ: Առաջարկությունը քննարկվել է կոմիտեի նիստում հեղինակի մասնակցությամբ: Մենք ունենք արձանագրում, որ 50%-անոց համաձայնություն ունենք, որովհետև կառավարության նախաձեռնությամբ ԱԺ-ում է գտնվում մի նախագիծ, ըստ որի ստորին շեմն առաջարկվում է հանել: Կար հեղինակի ցանկություն հանել նաև վերին շեմը, բայց մենք առաջարկել ենք ձեռնպահ մնալ այս փոփոխությունից, որովհետև այդ դեպքում ամբողջ կարգավորման տրամաբանությունը կփոխվի»,- ասաց Ջանջուղազյանը:

Правительство отклонило проект закона, представленный фракцией “Просвещенная Армения”
Правительство РА отклонило представленный фракцией “Просвещенная Армения” проект закона О внесении изменения в Закон РА “О потребительском кредитовании”.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства 25 апреля заявил министр финансов Армении Атом Джанджугазян.
“По этой инициативе предлагается внести изменения в Закон РА “О потребительском кредитовании” и снять те пороги, которые установлены законом – нижний порог в 100 тысяч драмов и в 10 млн драмов – верхний. Предложение обсуждалось на заседании комитета с участием автора. Мы должны сказать, что у нас есть 50%-е соглашение, поскольку по инициативе правительства в НС находится проект, согласно которому предлагается снять нижний порог. Было желание автора снять и верхний порог, но мы предложили воздержаться от этих изменений, поскольку в этом случае изменится вся логика урегулирования ” - сказал Джанджугазян.