Հայաստանի կառավարությունը պետք է վարի բարձր աշխատավարձերի քաղաքականություն. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պետք է վարի բարձր աշխատավարձերի քաղաքականություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի ուսանողների ու պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բարձր աշխատավարձերի քաղաքականություն վարելու մեր կարևորագույն գործիքներից մեկը Հայաստանի Հանրապետության Հարկային օրենսգրքում համահարթ եկամտային հարկի սահմանումն է, ընդ որում՝ նախապայմանով, որ եկամտահարկը առաջիկա տարիներին մեզ մոտ պետք է նվազի՝ հասնելով 20 տոկոսի: Մենք կարծում ենք, որ այսպիսով խրախուսում ենք բարձր աշխատավարձը, բարձր աշխատավարձի քաղաքականությունը: Կարծում ենք, որ այսպիսով խրախուսում ենք կրթությունը, բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներին»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետ ասելով՝ նկատի ունեն ոչ միայն տեխնոլոգիական ոլորտը: «Հույս ունենք, որ առաջիկայում Հայաստանում էականորեն կզարգանա բորսայական համակարգը: Մեր կառավարությունն այս ուղղությամբ նույնպես աշխատանք է  վարում, և մենք փորձում ենք Հայաստանում գտնել պետական ընկերություններ, որոնց արժեթղթերը հնարավոր կլինի դուրս բերել շուկա, ինչպես նաև փորձել որոշակի կարգավորումներով խրախուսել մասնավոր ընկերություններին, որպեսզի նրանք գնան այդ ճանապարհով: Իհարկե, Հայաստանում բանկային համակարգը բավական կայացած է, նաև ծառայությունների որոշակի համակարգ է կայացած, որտեղ նույնպես մենք կարող ենք ասել, որ բարձր որակավորմամբ մասնագետներ ներգրավելու պոտենցիալ կա»,- մանրամասնեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ իրենք համաձայն են, որ  նույնիսկ մեծ ջանքերի դեպքում հնարավոր չի լինի Հայաստանի պոտենցիալ աշխատուժն ամբողջությամբ բերել նույն որակավորման: «Մենք հասկանում ենք, որ այստեղ որոշակի շերտավորումն անխուսափելի է, և այդ շերտավորման բերած խնդիրները սպասարկելու առումով է, որ մենք որպես առաջնահերթություն սահմանել ենք գյուղատնտեսության ոլորտը, որը, ըստ էության,  համարում ենք տեխնոլոգիաների հետ առնչվող, նաև զբոսաշրջության ոլորտը: Կարծում ենք, որ աշխատուժի այն հատվածը, որը չի տեղավորվի մեր ասած բարձր որակավորման սեգմենտում, կարող է տեղավորվել այս հատվածում՝ ապահովելով փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման  որոշակի դինամիկա, ապահովել բարեկեցության որոշակի  մակարդակ և ապահովել անհատական ջանքը գործադրելու որոշակի հնարավորություն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Government of Armenia must conduct policy of high wage, says PM
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Government of Armenia must conduct a policy of high wages, Prime Minister Nikol Pashinyan told students and academic staff at the Yerevan State University’s Faculty of Economics and Administration today.
“One of our most important tools of conducting a policy of high salaries is the introduction of a flat revenue tax in the Tax Code, moreover with a pre-condition that the revenue tax will be reduced in the coming years, reaching 20%. We believe that in this way we encourage high salaries, a policy of high salaries. We believe that in this way we encourage education, highly qualified specialists,” Pashinyan said.
He said they don’t only mean the technology area when they say highly qualified specialists. “We hope that soon the stock exchange system will significantly develop in Armenia. Our government is working in this direction also, and we are trying to find governmental companies in Armenia whose securities will be able to take out to the market, as well as to try and encourage private companies with certain regulations in order for them to take this path. Of course, the banking system in Armenia is rather developed, a certain system of services is also developed, where we can also say that a potential exists for involving highly qualified specialists,” he said.
He said the government agrees that even in case of greatest efforts it would be impossible to bring the potential labor force of the country to the same qualification.
“We understand that a certain layering is unavoidable here, and it is from the perspective of servicing the resulting issues that we have defined as a priority the agriculture area, which essentially we find to be related to technologies, also the tourism field. We think that the segment of the labor force that will not fit in the high qualification segment that we are talking about will be able to fit in this segment – by ensuring certain dynamics for the development of SMEs, ensure certain level of welfare and certain opportunity of making individual efforts,” he said.