Նշվել են այն քաղաքները, որոնց նկատմամբ զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունն աճել Է տասը տարվա ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուդապեշտի նկատմամբ զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունն ավելի արագ Է մեծանում, քան աշխարհի ցանկացած այլ քաղաքի նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Lonely Planet-ը:
Բրիտանական հետազոտական ընկերության մասնագետները վերլուծել են Google Trends-ի ինտերնետ-հարցումների վիճակագրությունը եւ պարզել, թե 2019 թվականին որ ուղղություններն են սկսել ճանապարհորդների շրջանում զգալիորեն ավելի մեծ ժողովրդականություն վայելել 2009 թվականի համեմատությամբ:
Պարզվել Է, որ Բուդապեշտն այն քաղաքն Է, որի նկատմամբ հետաքրքրությունն ամենից ավելի Է մեծացել՝ տասը տարվա ընթացքում՝ 87 տոկոսով: Երկրորդ տեղում Սեուլն Է: Հարավկորեական մեգապոլիսի տուրիստական հնարավորություններով 79 տոկոսով ավելի շատ մարդիկ են սկսել հետաքրքրվել: Ցուցակի երրորդ տեղում Կոպենհագենն Է. տասնամյակի ընթացքում ճանապարհորդների կողմից այս քաղաքի վերաբերյալ հարցումների թվաքանակն աճել Է 68 տոկոսով:
Նաեւ առաջին հնգյակում հայտնվել են Թել-Ավիվը եւ Վարշավան: Դատելով որոնողական հարցումներից՝ տասը տարվա ընթացքում ամենից ավելի՝ 170,5 տոկոսով, աճել Է ճանապարհորդների հետաքրքրությունը Ֆիլիպիններում հանգստանալու նկատմամբ: Ցուցակի հաջորդ տեղերում են՝ Հարավային Կորեան, Սաուդյան Արաբիան, Ղազախստանը եւ Նիդեռլանդները: Որոնողական հարցումներում Եգիպտոսի, Թունիսի, Թուրքիայի, Ֆրանսիայի եւ Բրազիլիայի տուրիստական օբյեկտների հիշատակումների հաճախականությունը նվազել Է:
Ուսումնասիրությունը ցույց Է տվել նաեւ, որ 2009 թվականի համեմատությամբ 2019 թվականին մարդիկ սկսել են ավելի հաճախ դիտարկել ճանապարհորդությունների հնարավորությունը հեռավոր վայրեր՝ Հարավարեւելյան Ասիա, Հնդկաստան եւ Մերձավոր Արեւելք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Определены города, популярность которых у туристов выросла за десять лет
Интерес к Будапешту у туристов растет быстрее, чем к любому другому городу мира. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Lonely Planet.
Специалисты британской исследовательской компании проанализировали статистику интернет-запросов Google Trends и выяснили, какие направления стали значительно популярнее у путешественников в 2019 году по сравнению с 2009 годом.
Будапешт оказался городом, интерес к которому вырос больше всего — на 87% за десять лет. На втором месте - Сеул. Туристическими возможностями южнокорейского мегаполиса стали интересоваться на 79% больше людей. На третьем месте списка - Копенгаген, количество запросов от путешественников об этом городе за десятилетие выросло на 68%.
Также в первую пятерку попали Тель-Авив и Варшава.
Судя по поисковым запросам, за десять лет больше всего - на 170,5% - вырос интерес путешественников к отдыху на Филиппинах. Далее в списке - Южная Корея, Саудовская Аравия, Казахстан и Нидерланды. Частота упоминаний в поисковых запросах туристических объектов Египта, Туниса, Турции, Франции и Бразилии стала ниже.
Исследование показало также, что в 2019 году по сравнению с 2009 годом, люди стали чаще рассматривать возможность путешествия в отдаленные места - в Юго-Восточную Азию, Индию и на Ближний Восток.