Ուկրաինան մեկ տարով երկարացրեց ՌԴ-ի հետ առեւտրի սահմանափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը դեկտեմբերի 18-ի նիստում մինչեւ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ երկարացրել Է ՌԴ-ից մի շարք ապրանքների վրա սահմանված բռնարգելքի եւ ռուսական այլ ապրանքների նկատմամբ ներմուծման մաքսի գործողությունը՝ ի պատասխան Ուկրաինայի նկատմամբ ՌԴ-ի սահմանած առեւտրական արգելքների եւ սահմանափակումների:
Ուկրաինայի կառավարությունն այս որոշումն ընդունել Է առանց քննարկման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: 2018 թվականի 10 ամսվա արդյունքներով գրանցվել Է ՌԴ ուկրաինական ապրանքների արտահանման նվազում 7,1 տոկոսով՝ մինչեւ 3,03 մլրդ դոլար այն դեպքում, երբ ՌԴ-ից ներմուծումը շարունակել Է աճը, որը կազմել Է 20,1 տոկոս՝ 6,629 մլրդ դոլար:
Արդյունքում՝ Ռուսաստանի հետ առեւտրի բացասական հաշվեմնացորդն այդ ժամանակաշրջանի արդյունքներով հասել Է 3,599 մլրդ դոլարի, ինչը 1,6 անգամ գերազանցում Է 2017 թվականի համապատասխան ժամանակաշրջանի ցուցանիշը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Украина на год продлила ограничение торговли с РФ
Кабинет министров Украины на заседании во вторник продлил до 31 декабря 2019 года включительно действие эмбарго на ряд товаров из РФ и ввозной пошлины в отношении других российских товаров, введенные в 2016 году в ответ на торговые запреты и ограничения РФ в отношении Украины, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Такое решение правительство Украины приняло без обсуждения.
По итогам 10 месяцев 2018 года зафиксировано снижение экспорта украинских товаров в РФ на 7,1% - до $3,03 млрд, тогда как импорт из РФ продолжил рост, который составил 20,1% - $6,629 млрд. В результате отрицательное сальдо торговли с Россией по итогам этого периода достигло $3,599 млрд, что в 1,6 раза превышает показатель аналогичного периода 2017 года.