Հայաստանն ազատականացնում է Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հվ. Կորեայի քաղաքացիների մուտքը երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիները կկարողանան Հայաստան այցելել առանց մուտքի արտոնագրի: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության մարտի 6-ի նիստի օրակարգում:
Ըստ հիմնավորման, որոշման ընդունումը թույլ կտա վերոհիշյալ պետությունների քաղաքացիներին այցելել և մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առավելագույնը 180 օր ժամկետով` մեկ տարվա ընթացքում` ազատելով նրանց մուտքի վիզա ձեռք բերելու պահանջից: Դա, ըստ ՀՀ կառավարության, ոչ միայն կնպաստի զբոսաշրջության խրախուսմանն ու խթանմանը, այլև նոր սկիզբ կհանդիսանա ժողովուրդների հոգևոր և պատմամշակութային արժեքների փոխճանաչման, երկկողմ համագործակցության մի շարք նոր ոլորտների ուրվագծման և զարգացման համար:
Որոշման նախագիծը նպատակ է հետապնդում ազատականացնել մուտքի վիզայի հետ կապված հարաբերությունները Ավստրալական Միության, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի Հանրապետության, Կորեայի Հանրապետության հետ, նպաստել այդ երկրների քաղաքացիների` Հայաստանի Հանրապետություն այցերի աճին:

Armenia liberalizes visa regime for citizens of Australia, New Zealand, Singapore and South Korea
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. The citizens of Australia, New Zealand, Singapore and South Korea will be able to visit Armenia without a visa, the draft decision is included in the Armenian government’s March 6 session agenda, Armenpress reports.
According to the explanation, the adoption of the decision will enable the citizens of the aforementioned countries to visit and stay in Armenia for a maximum of 180 days within a year, freeing them from the visa requirement. According to the Armenian government, this will not only contribute to boosting tourism, but also will be a new beginning for the mutual recognition of spiritual and historical-cultural values of the peoples, outlining and developing a number of new spheres for bilateral cooperation.
The draft decision aims at liberalizing the visa-related relations with Australia, New Zealand, Singapore and South Korea, contributing to the increase of visits of these countries’ citizens to Armenia.