Վրաստանում մտադիր են արագորեն պարզել՝ ով Է պատվիրել գազամուղի պայթեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լեւան Իզորիան օգոստոսի 23-ին հայտարարել Է, որ շուտով հայտնի կդառնա, թե ռուսական գազամուղի պայթեցման մեջ մեղադրվողներն ումից են ստացել առաջադրանք, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վրաստանի պետանվտանգության ծառայությունը օգոստոսի 22-ին հայտնել Է ահաբեկչական գործողություն կատարելու փորձի համար հինգ մարդու, ինչպես նաեւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար պարեկային ոստիկանության մի աշխատակցի եւ հանցավոր խմբի մասին չտեղեկացնելու համար երկրի մի քաղաքացու ձերբակալման մասին:
Հետաքննության տվյալներով՝ խումբը պլանավորում Էր պայթեցնել Ռուսաստանը եւ Հայաստանը կապող գազամուղի հատվածը: Պետանվտանգության ծառայության ներկայացուցիչը բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել Է, որ «կալանավորվածներից մեկը հաճախ Էր մեկնում Ուկրաինա, սակայն առայժմ հայտնի չԷ՝ արդյոք հանցավոր խումբը հայտնվել Է այդ երկրից»:
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանն օգոստոսի 22-ի երեկոյան բոլոր կալանավորվածների նկատմամբ խափանման միջոց Է ընտրել կալանքը: Դատարանի հերթական նիստը կկայանա հոկտեմբերի 10-ին:«Երբ պետանվտանգության ծառայությունը հայտարարություն Է անում այն մասին, որ լուրջ վտանգ Է կանխվել, բնականաբար, ես լիակատար վստահություն ունեմ դրա նկատմամբ:
Ինչ վերաբերում Է այն բանին, թե ինչ կապեր են եղել, եւ հանցախումբը որտեղից Է առաջադրանքն ստացել, հասարակությունը կտեղեկացվի մոտ ապագայում»,-ասել Է նախարարը լրագրողներին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Georgian authorities strive to reveal the one standing behind the failed terror act
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Georgian Defense Minister LevanIzoria announced on August 23 that soon it will be known who the people suspected in trying to blow up the Russian gas pipeline got the order from, “Armenpress” informs.
A representative of the State Security Service said the arrested people were planning to bomb the gas pipeline which passes through the territory of Saguramo village and connects Russia and Armenia. 5 Georgian citizens are arrested. They are charged with plotting a terror attack. One policeman has also been detained for abusing official position and a citizen for not informing the law enforcement bodies about the criminal group.
Investigation revealed the group intended to explode the pipeline connecting Russia and Armenia.
The representative of the State Security Service told in a briefing one of the group members often visited Ukraine, but there is still no information whether the group has been directed from abroad or not.
The Municipal Court of Tbilisi chose arrest as a preventive measure for all the 5 detainees on August 22. Another court session will take place on October 10.
“The public will be informed in the near future on the links of the gang and the one standing behind them”, the Minister told the reporters.