Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքում ոգեկոչել են Սումգայիթյան ոճրագործության զոհերի հիշատակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքում փետրվարի 27-ին Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան Կուսակցության «Նազարբեկ» Երիտասարդական Միության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է Սումգայիթյան ոճրագործության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառմանը ցուցադրվել է «Ծիր Կաթին» ստուդիայի «Սումգայիթ. անպատիժ ոճրագործություն» ֆիլմը, ինչից հետո խոսքով հանդես է եկել Ֆրանսիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը:
Նա ընթերցել է Սումգայիթի ջարդերը վերապրածների վկայությունները, որոնք հրապարակվել են Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախկին նախարար, «Բժիշկներ առանց սահմանների» և «Աշխարհի բժիշկներ» կազմակերպությունների համահիմնադիր Բերնար Քուշների «Սումգայիթյան ողբերգությունը» գրքում, հիշեցրել Սումգայիթյան ջարդերի կանխամտածված և ծրագրավորված լինելու հանգամանքը:
Զուգահեռներ են անցկացվել Հայոց ցեղասպանության ու Սումգայիթի ջարդերի միջև, անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախյան շարժմանը, դրա պատմությանն ու ազատագրական պայքարի արդի փուլին։

French city of Alfortville commemorated victims of Sumgait Pogrom
STEPANAKERT, 2 MARCH, ARMENPRESS. On February 27, members of the “Nazarbek” Youth Union of the Social Democrat Hunchakian Party organized an event commemorating the victims of the Sumgait Pogrom in Alfortville, France. As the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic reports to “Armenpress”, the event included the showing of the film “Sumgait: Unpunished Crime” made by “Tsir Katin” Studio, followed by a speech by Permanent Representative of the Nagorno-Karabakh Republic in France Hovhannes Gevorgyan.
He read the testimonies of survivors of the Sumgait Pogrom and recalled the fact that the massacres were planned. The attendees compared the Armenian Genocide and the Sumgait Pogrom, as well as touched upon the Artsakh movement, its history and the current stage of the liberation struggle.