Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում նոր սահման չպետք է ստեղծվի. Արարատ Միրզոյան
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում նոր սահման չպետք է ստեղծվի, պետք է տեղում վերարտադրվեն Ալմա-Աթայի հռչակագրով հաստատված և կողմերի կողմից հետագայում վերահաստատված սահմանները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության խորհրդի հինգերորդ նիստի ավարտին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ՀՀ արտգործնախարարը վերահաստատեց Հայաստանի հավատարմությունը պայմանավորվածություններին, որոնք արտացոլված են 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում և անցյալ տարվա աշնանը Գրանադայում քառակողմ հանդիպումներում ընդունված հայտարարություններում, ինչպես նաև այն համաձայնագրերին, որոնք հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպումներից հետո։
«Մենք շարունակում ենք համոզված լինել, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է վերահաստատեն, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի և Խորհրդային Միության իրավասու և լիազորված մարմինների կողմից մշակված ամենավերջին քարտեզների վրա, եւ դա պետք է հիմք դառնա երկու երկրների սահմանների սահմանազատման համար։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում նոր սահման չպետք է ստեղծվի, սակայն պետք է տեղում վերարտադրվեն Ալմա Աթայի հռչակագրով հաստատված և կողմերի կողմից հետագայում վերահաստատված սահմանները», - ընդգծեց նախարար Արարատ Միրզոյանը։

В процессе делимитации должны быть зафиксированы “на земле” границы, установленные Алма-Атинской декларацией: Мирзоян
В процессе делимитации должны быть зафиксированы “на земле” границы,
установленные Алма-Атинской декларацией: Мирзоян
В процессе делимитации границы между Арменией и Азербайджаном должна не создаваться новая граница, а должны быть зафиксированы “на земле” границы, установленные Алма-Атинской декларацией, а затем подтвержденные сторонами. Как сообщает Арменпресс,  об этом сказал министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на совместной с  вице-председателем Европейской комиссии, Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем пресс-конференции по итогам заседания Совета партнерства Армения-ЕС.
Мирзоян подтвердил приверженность Армении договоренностям, которые отражены в заявлениях, сделанных на встречах в Праге в октябре 2022 года и в Гранаде осенью прошлого года, а также заявлениях председателя Европейского совета Шарля Мишеля по итогам встреч с лидерами Армении и Азербайджана.
“Мы по-прежнему убеждены, что Армения и Азербайджан должны подтвердить, что они признают территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и новейших карт, разработанных компетентными и уполномоченными органами Советского Союза, и это должно стать основой для делимитации границы двух стран. Это значит, что в процессе делимитации между Арменией и Азербайджаном должна не создаваться новая граница, а должны быть зафиксированы “на земле” границы, установленные Алма-Атинской декларацией и позднее подтвержденные сторонами”, - подчеркнул министр Арарат Мирзоян.