Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում նոր սահման չպետք է ստեղծվի. Արարատ Միրզոյան
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում նոր սահման չպետք է ստեղծվի, պետք է տեղում վերարտադրվեն Ալմա-Աթայի հռչակագրով հաստատված և կողմերի կողմից հետագայում վերահաստատված սահմանները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարեց Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության խորհրդի հինգերորդ նիստի ավարտին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ՀՀ արտգործնախարարը վերահաստատեց Հայաստանի հավատարմությունը պայմանավորվածություններին, որոնք արտացոլված են 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում և անցյալ տարվա աշնանը Գրանադայում քառակողմ հանդիպումներում ընդունված հայտարարություններում, ինչպես նաև այն համաձայնագրերին, որոնք հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպումներից հետո։
«Մենք շարունակում ենք համոզված լինել, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը պետք է վերահաստատեն, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի և Խորհրդային Միության իրավասու և լիազորված մարմինների կողմից մշակված ամենավերջին քարտեզների վրա, եւ դա պետք է հիմք դառնա երկու երկրների սահմանների սահմանազատման համար։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում նոր սահման չպետք է ստեղծվի, սակայն պետք է տեղում վերարտադրվեն Ալմա Աթայի հռչակագրով հաստատված և կողմերի կողմից հետագայում վերահաստատված սահմանները», - ընդգծեց նախարար Արարատ Միրզոյանը։

In delimitation process with Azerbaijan no new borders should be created, says FM Mirzoyan
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS.  In the process of delimitation between Armenia and Azerbaijan no new border has to be created, but the borders confirmed by the Alma-Ata declaration and later reaffirmed by the parties should be reproduced on the ground, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at the end of  the fifth meeting of the EU-Armenia Partnership Council during the  joint press conference with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell.
"I reiterated Armenia’s commitment to agreements reflected in statements adopted in quadrilateral meetings in Prague in October 2022 and in Granada last autumn as well as the agreements, announced by the President of the European Council Charles Michel following the trilateral meetings with leaders of Armenia and Azerbaijan in Brussels on May 14 and July 15, 2023.
We remain convinced that Armenia and Azerbaijan should reaffirm that they recognize each other's territorial integrity based on the 1991 Alma-Ata Declaration and the most recent maps elaborated by competent and authorized bodies of the Soviet Union should become the basis for the delimitation of the borders between the two countries. This means that in the process of delimitation between Armenia and Azerbaijan no new border has to be created, but the borders confirmed by the Alma-Ata declaration and later reaffirmed by the parties should be reproduced on the ground," said the Foreign Minister.