Հայաստանի կառավարությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության համար 54 մլրդ դրամի հատկացում է արել
Հայաստանի կառավարությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության
համար 54 մլրդ դրամի հատկացում է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը շուրջ 54 մլրդ դրամի հատկացում է արել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար, այս պահի դրությամբ այս գումարից ծախսվել է 16 մլրդ դրամը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
Վարչապետը նշեց, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցության ծրագրերի մի մասը որոշակի արտահայտություն կգտնի նաև 2024 թվականի բյուջեում:
«Մենք արդեն իսկ այս պահին կայացրած որոշումներով շուրջ 54 մլրդ դրամի հատկացում ենք արել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերին  ու եղբայրներին: Բայց այդ գումարից այս պահի դրությամբ ծախսվել է 16 մլրդ դրամը: Հասկանալիորեն դրա մի մասը ծախսվելու է 2024 թվականի պետական բյուջեում: Օրինակ՝ կեցության աջակցության ծրագիրը  6-ամսյա է և դեռ 6 ամիս պետք է շարունակվի»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանի կառավարությունն աշխատում է նաև միջազգային գործընկերների հետ՝ արձանագրելով, որ հումանիտար ճգնաժամը կառավարելու հարցում ունի միջազգային գործընկերների աջակցության կարիքը:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 100 հազար քաղաքացի արդեն ստացել է 100 հազարական դրամ աջակցությունը:

Armenian government allocated 54 billion drams for forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh - PM
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. The Government of Armenia has allocated approximately 54 billion drams for the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh, and at this moment 16 billion of this sum has been spent, Prime Minister Nikol Pashinyan said Monday during a parliamentary committee discussion on the 2024 state budget.
He said that a part of the assistance programs for the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh will be included in the 2024 state budget as well.
“With decisions that we’ve already taken so far, we’ve allocated approximately 54 billion drams for our forcibly displaced brothers and sisters of Nagorno-Karabakh. But at this moment 16 billion of this amount has been spent. Understandably a part of it will be spent in the 2024 state budget. For example, the accommodation assistance program is a 6-month program, and it must continue for 6 months,” Pashinyan said.
The Armenian PM said that they are working with international partners because the country needs support from international partners to manage the humanitarian crisis.
Approximately 100,000 forcibly displaced persons have already received the 100,000-dram lump sum assistance.