Հայաստանի կառավարությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության համար 54 մլրդ դրամի հատկացում է արել
Հայաստանի կառավարությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց աջակցության
համար 54 մլրդ դրամի հատկացում է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը շուրջ 54 մլրդ դրամի հատկացում է արել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար, այս պահի դրությամբ այս գումարից ծախսվել է 16 մլրդ դրամը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
Վարչապետը նշեց, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցության ծրագրերի մի մասը որոշակի արտահայտություն կգտնի նաև 2024 թվականի բյուջեում:
«Մենք արդեն իսկ այս պահին կայացրած որոշումներով շուրջ 54 մլրդ դրամի հատկացում ենք արել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերին  ու եղբայրներին: Բայց այդ գումարից այս պահի դրությամբ ծախսվել է 16 մլրդ դրամը: Հասկանալիորեն դրա մի մասը ծախսվելու է 2024 թվականի պետական բյուջեում: Օրինակ՝ կեցության աջակցության ծրագիրը  6-ամսյա է և դեռ 6 ամիս պետք է շարունակվի»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանի կառավարությունն աշխատում է նաև միջազգային գործընկերների հետ՝ արձանագրելով, որ հումանիտար ճգնաժամը կառավարելու հարցում ունի միջազգային գործընկերների աջակցության կարիքը:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 100 հազար քաղաքացի արդեն ստացել է 100 հազարական դրամ աջակցությունը:

Правительство Армении выделило 54 млрд драмов на помощь принудительно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха
Правительство Армении выделило 54 млрд драмов на помощь принудительно
перемещенным лицам из Нагорного Карабаха
Правительство Армении выделило около 54 миллиардов драмов для оказания помощи принудительно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха, на данный момент израсходовано 16 миллиардов драмов.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместном заседании комиссий Национального собрания в ходе предварительного обсуждения проекта О госбюджете на 2024 год.
Премьер-министр отметил, что часть программ помощи принудительно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха также найдет свое выражение в бюджете 2024 года.
«Принятыми на данный момент решениями мы уже выделили 54 миллиарда драмов нашим братьям и сестрам, вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Но из этой суммы пока израсходовано 16 миллиардов драмов. Понятно, что часть этой суммы будет потрачена в госбюджете 2024 года. Например, программа жилищной помощи рассчитана на 6 месяцев и должна продолжаться еще 6 месяцев», - сказал Пашинян.
Правительство Армении работает и с международными партнерами, отмечая, что в управлении гуманитарным кризисом необходима и поддержка международных партнеров.
Около 100 000 граждан, принудительно переселенных из Нагорного Карабаха, уже получили помощь в размере 100 000 драмов.