Հայաստանը պետք է անվտանգային ոլորտի հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնի. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պետք է անվտանգային ոլորտի հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնի։ Այս մասին The Wall Street Journal-ի թղթակից Յարոսլավ Տրոֆիմովի հետ հարցազրույցում հայտարարել է  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունների պարագայում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը և Ռուսաստանը չեն իրականացրել այն գործողությունները, որոնք նկարագրված են ՀԱՊԿ կանոնադրությունում և Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև կնքված պայմանագրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատասխանելով հարցին, թե «Եվրոպական Խորհրդարանի Ձեր խոսքում Դուք նշեցիք, որ հիասթափված եք ձեր որոշ դաշնակիցների վարքագծից։ Կարո՞ղ եք ավելի մանրամասնել, ըստ Ձեզ, ՀԱՊԿ-ի ձեր պաշտոնական դաշնակիցները, մասնավորապես Ռուսաստանը, ի՞նչ պետք է աներ այլ կերպ, և ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք Ձեր արևմտյան դաշնակիցներից», վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է. «Մենք դրա մասին առաջին անգամ չէ, որ խոսում ենք, և խոսել ենք այն մասին, որ 2021 թվականի մայիսին,  2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններ է իրականացրել Հայաստանի նկատմամբ և տարածքներ է օկուպացրել: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մեջ և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կանոնադրության մեջ հստակ նշված են այն գործողությունները, թե ինչ պետք է տեղի ունենա, երբ անդամ երկրի նկատմամբ ագրեսիա է տեղի ունենում: Նկարագրվածը տեղի չի ունեցել և, բնականաբար, դա հիասթափեցնող է և՛ Հայաստանի կառավարության, և՛ հայ հանրության համար:
Նաև Ռուսաստանի հետ մենք անվտանգության ոլորտում երկկողմ պայմանագիր ունենք, և այդ պայմանագրում նկարագրված գործողությունները նույնպես տեղի չեն ունեցել, ինչը նույնպես շատ լուրջ հարցեր է առաջացրել և՛ Կառավարության, և՛ հանրության շրջանում:
Ինչ վերաբերում է այլ գործընկերների հետ հարաբերություններին, ավելի ճիշտ և անկեղծ կլինեմ, եթե ասեմ, որ ահա այս իրադրությունները, ըստ էության, մեզ բերել են մի որոշման, որ մենք պետք է մեր անվտանգային ոլորտի մեր հարաբերությունները  դիվերսիֆիկացնենք: Եվ մենք հիմա փորձում ենք դա անել»:
«Բայց փաստացի հենց այս պահին դեռևս այդ պայմանագիրն ունեք Ռուսաստանի հետ, Հայաստանում կան ռուսական ռազմաբազաներ։ Ձեր կարծիքով՝ Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում առավելությո՞ւն, թե խոչընդոտող հանգամանք է» հարցին ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իր նկարագրած դեպքերի շրջանակներում Հայաստանն այդ առավելությունները, ցավոք, չի տեսել:
«Արդյոք սա նշանակում է, որ պլանավորում եք Ռուսաստանից պահանջել հանել ռազմաբազաները Հայաստանից» հարցին անդրադառնալով՝ ՀՀ վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանը նման հարց չենք քննարկում: «Մենք հիմա ավելի շատ քննարկում ենք այլ հարցեր, փորձում ենք հասկանալ, թե ի՞նչն է նման իրադրության պատճառը, և, իհարկե, նաև կարծում եմ՝ սա Հայաստանի և Ռուսաստանի, Հայաստանի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միջև աշխատանքային քննարկումների օրակարգ կլինի»:
Նկատելով, որ ՌԴ բավականին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ նախկին նախագահ Մեդվեդևը, իսկապես վիրավորական բառամթերք են օգտագործել Փաշինյանի հասցեին և հեղաշրջման կոչ արել, Յարոսլավ Տրոֆիմովը հարցրել է. «Ինչպե՞ս եք պատասխանել այս ամենին, և, ըստ Ձեզ, Ռուսաստանում Ձեր դեմ տարվող այս արշավի պատճառները որո՞նք են»։ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է. «Գիտեք, ես դրան, եթե չեմ սխալվում, հենց որպես այդպես ուղիղ չեմ արձագանքել և չեմ էլ պատրաստվում հրապարակային արձագանքել, բացի նրանից, ինչ-որ ասել եմ, որովհետև ես այդ թեմաներին անդրադարձեր ունեցել եմ: Բայց նաև ակնհայտ է, որ Ձեր նշած այդ փաստերն առնվազն հարցեր են առաջացնում, և այդ հարցերի պատասխանները պետք է գտնել, որովհետև ես իմ վերջին ելույթում ասացի, եթե ճիշտ եմ հիշում, կամ եթե նույնիսկ չեմ ասել, նման մոտեցումը շատ կանոններ է խախտում, սկսած՝ միմյանց ներքին գործերին չխառնվելու և դիվանագիտական կոռեկտության և, իհարկե, նաև անձնական հարթության խնդիր էլ է առաջացնում, որովհետև անհասկանալի է նման ձևակերպումը, նման խոսակցությունը և նման դիրքավորումն այն մարդկանց համար, ովքեր միմյանց հետ, այնուամենայնիվ, բավականին երկար ժամանակ աշխատել են»:

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS.Armenia should diversify its relations in the security sphere. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this in an interview with The Wall Street Journal reporter Yaroslav Trofimov, noting that in the case of aggressive actions by Azerbaijan against Armenia, the Collective Security Treaty Organization and Russia did not implement the actions described in the CSTO Charter and the agreement signed between Armenia and Russia
“In your speech to the European Parliament, you mentioned that you are disappointed with the behavior of some of your allies. Could you be more specific, what do you think your formal allies in the CSTO allies, particularly Russia, should have done differently, and what are your expectations from your Western partners?” asked The Wall Street Journal reporter.
“We are not talking about this for the first time and we have talked about the fact that in May 2021 and September 2022, Azerbaijan carried out aggressive actions against Armenia and occupied territories. The Collective Security Treaty and the Charter of the Collective Security Treaty Organization clearly state the actions to be taken when aggression against a member state occurs. What was described did not happen and, of course, it is disappointing for both the Armenian government and the Armenian public.
Also, we have a bilateral agreement with Russia in the field of security, and the actions described in that agreement also did not take place, which also raised very serious questions among both the Government and the public.
As for the relations with other partners, I will be more honest if I say that these situations, in fact, led us to a decision that we need to diversify our relations in the security sector. And we're trying to do that now,’’ answered PM Pashinyan.
To the question that actually right now Armenia still has that agreement with Russia and there are Russian military bases in Armenia and whether Russia's military presence in Armenia is an asset or a liability, Nikol Pashinyan answered: “You know, at least at this moment I have already said that, unfortunately, we have not seen the advantages in the sidelines of the cases I have described.”
“Does this mean that you are planning to call that Russia withdraws its military bases from Armenia?” asked the correspondent.
“We are not discussing such a question. We are now more focused on discussing other issues, we are trying to understand what is the cause of such a situation, and of course, I also think that this will be the agenda of working discussions between Armenia and Russia, Armenia and the Collective Security Treaty Organization.’’
“Quite senior officials in Russia, including former President Medvedev, have used really insulting words against you and called for a coup against you or removing you from office. How did you respond to all this, and in your opinion, what are the reasons for this campaign against you in Russia?” asked Trofimov.
“You know, if I'm not mistaken, I didn't directly respond to that and I'm not going to respond publicly in addition to what I have already said. But it is also obvious that those facts you mentioned at least raise questions, and the answers to those questions must be found, because such an approach violates many rules, starting from not interfering in each other's internal affairs and diplomatic correctness and, of course, it also creates problems at personal dimension, because such a wording, such a language and such a position are incomprehensible for people who have worked with each other for quite a long time,” noted PM Pashinyan.