Գալուզինը նշել է, թե որ դեպքում ՌԴ-Ն, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն կարող են համատեղ աշխատել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ
Գալուզինը նշել է, թե որ դեպքում ՌԴ-Ն, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն կարող են համատեղ
աշխատել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը, Եվրամիությունը և ԱՄՆ-ն կարող են համատեղ աշխատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ միայն այն դեպքում, եթե Արևմուտքը հաշվի առնի Մոսկվայի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը RBC-ին տված հարցազրույցում:
«Կարող ենք միասին աշխատել հայ-ադրբեջանական կարգավորման ուղղությամբ, բայց այն ըմբռնմամբ, որ Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն չեն վերցնելու մեր մշակումները և դրանք ներկայացնեն որպես իրենց առաջարկներ, այլ իրենց գործողությունները կտեղավորվեն հայ-ադրբեջանական կարգավորման այն ձևաչափերում, որոնք արդեն մշակվել են կողմերի միջև Ռուսաստանի միջնորդությամբ։ Հենց այս տեսանկյունից ենք մենք մոտենում Եվրամիության և ԱՄՆ-ի հետ շփումներին այդ հարցի շուրջ», - ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը։
Գալուզինի խոսքով՝ կան խաղաղ կարգավորման ձևաչափեր, որոնք մշակվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև 2020 թվականին և դրան հաջորդող երկու տարիներին։
«Եվ եթե Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն ցանկանում են օգնել դրանց իրագործմանը, ապա, իհարկե, մենք դրան չենք հակազդի: Բայց եթե խոսքը ռուսական մշակումներից օգտվելու և առանց Ռուսաստանի գործելու մասին է, հասկանալի է, որ նման մոտեցումը մեզ համար չի կարող ընդունելի լինել։
Եվրամիությունը ոչ այնքան մտահոգված է կարգավորմամբ, որքան տարածաշրջանից Ռուսաստանին դուրս մղելով։ Եվ դրանում ես տեսնում եմ անհասանելիին հասնելու արևմտյան կուրսի մի մասը, այն, ինչ նրանք փորձում են անվանել Ռուսաստանի միջազգային մեկուսացում։ Սա նման կուրսի դրսևորումներից մեկն է», - ասել է նա։

Russia says ready to work with EU, US around Armenian-Azerbaijani normalization only if its mediation is respected
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Russia, the EU and the United States could work together in the direction of normalization of the Armenian-Azerbaijani relations only if the West takes into account the agreements that have been reached at Russian mediation, Deputy Foreign Minister of Russia Mikhail Galuzin has said.
“We could work together in the direction of Armenian-Azerbaijani normalization, but with an understanding that the EU and US won’t take our developments and misrepresent them as their proposals, but that their actions would fit into the formats of the Armenian-Azerbaijani normalization that have already been developed between the parties at Russian mediation. We approach the contacts with the EU and US over this issue from this perspective,” Galuzin said in an interview with RBC.
Galuzin said that the 2020 ceasefire deal and the following agreements between Russia, Armenia and Azerbaijan are the formats for the peace process.
“And if the EU and US want to help with their implementations, then certainly we will not counter it. But if it’s about using Russian developments and acting without Russia, then understandably such approach can’t be acceptable to us. The EU isn’t as concerned about normalization as it is by pushing Russia out of the region,” Galuzin said.