Նոր անասնապահական ֆերմա ստեղծելով`վարակիչ օրինակ կլինենք մյուս ֆերմերային տնտեսությունների համար. Դավիթ Երեմյան
Նոր անասնապահական ֆերմա ստեղծելով`վարակիչ օրինակ կլինենք մյուս ֆերմերային
տնտեսությունների համար. Դավիթ Երեմյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավարաբուծություն, խոզաբուծություն, կաթնամթերքի արտադրության ընդլայնում, կերախառնուրդի պահեստ և սպանդանոց մեկ ֆերմայում. Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում կառուցվելու է 29 հեկտար մակերեսով խոշոր անասնապահական համալիր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համալիրը կառուցվելու է ՀՀ կառավարության, Եվրասիական զարգացման բանկի և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի միջև ստորագրված  համագործակցության հուշագրի շրջանակում:
Խոշոր անասնապահական համալիրը  ներառելու է 1200 գլուխ խոշոր եղջերավոր կենդանիների և 580 գլուխ մայրացու խոզերի համար նախատեսված ֆերմաներ, սպանդանոց երկու ֆերմաների համար, կերախառնուրդի պահեստ, կերային կուլտուրաների աճեցման համար նախատեսված հողատարածք, գյուղատնտեսական մեքենաների կայանատեղի:
Ջերմուկի արդեն գործող տավարաբուծական ֆերմա
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները ճանաչողական այցի շրջանակում հնարավորություն ստացան  այցելել «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի՝ Վայոց ձորում գործող ֆերմա և Արարատի մարզի «Արալեզ» կերաղաց՝  ծանոթանալու «Սերմից՝ սեղան» հայեցակարգով փակ ցիկլի գործունեությանը, որը հիմք է դարձել նոր համագործակցության համար:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Վայոց Ձորի ֆերմայում տեղի է ունեցել նաև ժամանակի պարկուճի տեղադրումն առաջին քարի բլոկում, որը հետագայում դրվելու է նոր կառուցվող ֆերմայի հիմքում։
Վայոց Ձորում գործող միջազգային ստանդարտներին համապատասխան ժամանակակից տեխնոլոգիաներով և սարքավորումներով հագեցած ֆերմայում բուծվում են Եվրոպայից ներկրված մաքրացեղ ֆլեկվի, հոլշտեյն, անգուս և ջերսի տոհմային բարձրարժեք գենետիկայով կովեր:
Ֆերմայում ապահովված են կենդանիների կեցության, կերակրման, վերարտադրության համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Անասնապահական համալիրում կենդանիները խնամվում են հիգիենայի պահանջներին համապատասխան կանոններով. իրականացվում է կանոնավոր ախտահանում, կիրառվում են ջրամատակարարման ավտոմատ սարքեր, հանգստի ռետինե ներքնակներ, ավտոմատ քորիչներ, ֆիլտրեր, օդափոխության համակարգ, գոմաղբի ավտոմատ հեռացման քերիչներ և այլն: Ֆերման ունի ամբողջությամբ մեքենայացված կիթի սրահ։ Ֆերմայի առանձնացված սրահից կաթը փակ ցիկլով և 2 հատուկ ֆիլտր անցնելով հոսում է դեպի սառնարան, ապա հատուկ մեքենայով տեղափոխվում Երևանի «Արցախ» գործարանի կաթի վերամշակման արտադրամաս: Այստեղ կաթն անցնում է լաբորատոր մի շարք հետազոտություններ և անհրաժեշտ մշակումներ՝ պաստերիզացումից մինչև փաթեթավորում:
Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում կառուցվելիք նոր ֆերմա
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ընդգծեց, որ ծրագիրը անասնապահական ոլորտի ամենախոշոր ծրագրերից մեկն է, և, բնականաբար, կառավարությունը փորձում է ընդհանուր տնտեսության արտադրողականությունը բարձրացնել, և դա գյուղատնտեսության մեջ հնարավոր է անել միայն խոշոր ֆերմաների և ծրագրերի միջոցով:
«Այս նոր ծրագրի իրականացումը շատ մեծ ազդեցություն է ունենալու գյուղատնտեսության արտադրողականության  և ապրանքների որակի բարձրացման համար:  Ինչպես նաև նոր նշաձող է սահմանելու գյուղատնտեսական ստանդարտների մեջ»,-ասաց նա։
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը նշեց, որ  Տաշիրում կառուցվող նոր համալիրը մեկ վայրում ունենալու է բոլոր ենթակառուցվածքները՝ տավարաբուծարան, խոզաբուծարան, սպանդանոց երկու ֆերմաների համար, կերախառնուրդի պահեստ, կերային կուլտուրաների աճեցման համար նախատեսված հողատարածք, գյուղատնտեսական մեքենաների կայանատեղի: Տավարաբուծարանը նախատեսված է լինելու 1200 կաթնատու անասունների համար, որը նշանակում է, որ ստանալու են  30 տոննա և ավել բարձրորակ կաթ: Այն հագեցած է լինելու վերջին սերնդի տեխնոլոգիաներով, որը հնարավորություն է տալու աշխատել որակով և արդյունավետ:
«Այս ծրագրով մենք մեծ պատասխանատվություն ենք ստանձնում Հայաստանում ժամանակակից անասնաբուծության և կաթնամթերքի արտադրության նոր մշակույթ զարգացնելու, քանի որ ստեղծելու ենք վերջին սերնդի տեխնոլոգիաներով հագեցած ֆերմաներ։ Դրանով զարկ ենք տալու տավարաբուծության զարգացմանն ու վարակիչ օրինակ ենք լինելու մյուս ֆերմերային տնտեսությունների համար։ Հույս ունեմ, որ կարճ ժամանակում մենք կտեսնեք այս ծրագրի արդյունքներն ու կապացուցենք, որ Հայաստանում մրցակցային անասնապահություն և կաթնարտադրություն ունենալ հնարավոր է»,-ասաց նա։
Դավիթ Երեմյանը նշեց, որ խոզաբուծական ֆերման նույնպես համապատասխանեցված է լինելու արտադրության և որակի սահմանված միջազգային չափանիշներին: Կենդանիները պահվելու են սանիտարական բոլոր պահանջներին համապատասխանող պայմաններում: Այստեղ պահվելու  և բուծվելու  են Եվրոպայից ներկրված կանադական մաքրացեղ խոզատեսակներ՝ լանդրաս, յորկշիր, դյուրոկ:  Ֆերման ունենալու է նաև կերի պատրաստման հատված և  պահպանման մեծ բունկերներ, իսկ կերակրման գործընթացն ավտոմատացված է։   Խոզաբուծական ֆերման նախատեսված է 580 խոզամայրի համար, ինչը հնարավորություն է տալու տարեկան 16500 գլուխ  խոզի մորթից  ստանալ 700 տոննայից ավել տեղական բարձորակ միս։
Նա հավելեց, որ նոր անասնապահական համալիրն ունենալու է նաև անհրաժեշտ ժամանակակից տեխնիկաներով հագեցած սպանդանոց, որը հնարավորություն կտա  իրականացնել  սանիտարահիգիենիկ բոլոր պայմաններին համապատասխան անվտանգ մորթ, խոզերի և խոշոր եղջերավորների համար նախատեսված  առանձին սառնարաններում մսի նախնական սառեցում, որտեղից միսն արդեն կտեղափոխվի գործարան՝ հետագա մշակման համար։
Կառուցվող տավարաբուծարանն ունենալու է 3 մասնաշենք, որոնցից 2-ը նախատեսված են կթու, մյուսը՝ ցամաք կենդանիների համար, ծնարանով  և խնդիրներ ունեցող կենդանիների համար նախատեսված հատվածով։ Համալիրը գերհագեցած է լինելու ավտոմատ համակարգերով, այդ թվում՝ գոմաղբի  ավտոմատ հեռացման համակարգով, որի միջոցով այն անմիջապես գոմերից խողովակների միջոցով տեղափոխվում է հատուկ հորեր՝ հետագայում հողերի պարարտացման նպատակով օգտագործելու համար։
Համալիրի կենտրոնական հատվածում շրջանաձև պտտվող կարուսել տեսակի կթարանն է՝ նախատեսված միաժամանակ 40 գլուխ եղջերավորի  կիթը կազմակերպելու համար: Այնտեղ են նաև կաթի բակերը, որտեղ հավաքվում է  թարմ կաթը, պաղեցվում, որից հետո մեքենայով տեղափոխվում Երևանում գործող կաթի վերմշակման արտադրամաս։
Կաթի տեղափոխումն ու բաշխումը դեպի Երևանի գործարան իրականացվելու է 30 տոննա տարողությամբ  հատուկ մեքենաների միջոցով։ Անասնապահական համալիրում կենդանիների  կերակրման գործընթացը լինելու է ավտոմատացված և  իրականցվելու է ինքնագնաց կերաբաշխիչ մեքենաների միջոցով, որոնք հնարավորություն են տալիս ծրագրային հրահանգավորմամբ  ըստ ռացիոնի հավաքել կերը և բաշխել կենդանիներին։
Նոր ֆերմային հարակից լինելու են նաև կերային կուլտուրաների աճեցման համար հողատարածքները, որոնց շնորհիվ կենդանիները կապահովվեն որակյալ և սննդային բարձրորակ կերով։
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խումբը Հայաստանում հանրային սննդի, ռեստորանային բիզնեսի, սպասարկման, մասնագիտական կրթության, գյուղատնտեսության և սննդի արտադրության ոլորտների առաջատարներից է։ Իր գործունեության 15 տարիների ընթացքում Ընկերությունը ստեղծել և իրականացրել է տասնյակից ավելի համարձակ, յուրահատուկ և կոնցեպտուալ նախագծեր, մեծ ներդրում ունեցել Հայաստանում ռեստորանային ոլորտի և գյուղատնտեսության զարգացման գործում։ Գործունեության փակ ցիկլ ապահովելու նպատակով Ընկերությունը 2019 թվականից մեկնարկել և իրականացնում է բիզնես զարգացման նոր ռազմավարություն՝ հիմնված «Սերմից սեղան» հայեցակարգի վրա, որի շրջանակում Ընկերությունը բացել է Վայոց Ձորում տավարաբուծական և Տավուշի մարզում խոզաբուծական ֆերմաներ, կերաղաց Արարատի մարզում և «Արցախ» խոհանոց-գործարան Երևանում։ «Երեմյան Փրոջեքթսը» միավորում է հայտնի ռեստորանային բրենդերը՝ հեղինակային բարձր խոհանոց ներկայացնող «Ռենոմե», «Բուրգըրի Անգուս ընդ Մոր», իտալական «Կազա Նոստրա», բարձր խոհանոց ներկայացնող «Լիվինգսթոն», կոնցեպտուալ «Լավաշ», «Շերեփ» ռեստորանները, «Սմոքինգ շեֆ» սթեյք-հաուզը, «Պանդոկ Երևան», «Պանդոկ Երևան գետափին»-ը, «Երևանի Շաուրմա» արագ սննդի ռեստորանների ցանցը և «Սիզընս» նախագծերը` ռեստորան, սրճարան, հրուշակարան, պաղպաղակի սրահ։ «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի կազմում են նաև  Yeremyan Delivery առաքման ծառայությունը, Yeremyan Products կաթնամթերքի արտադրության գործարանը, գյուղատնտեսական նախագծերը ներառող «Երեմյան Ֆարմը», Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ակադեմիան, որը զբաղվում է սկսնակ և ոլորտում գործող մասնագետների ուսուցմամբ ու գիտելիքների խորացմամբ։ Ակադեմիայի կրթական ծրագրերը հաստատված և վավերացված են վերջինիս բացառիկ գործընկերոջ՝ Group City of Oxford College-ի կողմից։

Создание новой животноводческой фермы станет заразительным примером и для других фермеров: Давид Еремян
Создание новой животноводческой фермы станет заразительным примером и для других
фермеров: Давид Еремян
Животноводство, свиноводство, расширение молочного производства, кормохранилища и скотобойни в одном хозяйстве. В общине Ташир Лорийской области будет построен крупный животноводческий комплекс площадью в 29 га.
Как сообщает «Арменпресс», комплекс будет построен в рамках Меморандума о сотрудничестве, подписанного между правительством РА, Евразийским банком развития и группой компаний «Еремян проджектс».
Крупный животноводческий комплекс будет включать в себя фермы на 1 200 голов крупного рогатого скота и на 580 голов свиноматок, скотобойню на две фермы, кормохранилище, земельный участок для выращивания кормовых культур, стоянку для сельхозтехники.
Действующая животноводчесная ферма Джермука
В рамках ознакомительного визита представители СМИ имели возможность посетить ферму «Еремян Проджектс» в Вайоц Дзоре и молочную ферму «Аралез» в Араратской области, чтобы ознакомиться с деятельностью замкнутого цикла с концепцией «От зерна к столу», что стало основой для нового сотрудничества.
Как передает корреспондент «Арменпресс», на ферме в Вайоц Дзоре состоялась установка капсулы в первом каменном блоке, который в дальнейшем будет заложен в основание новой фермы.
На ферме в Вайоц Дзоре, оснащенной современными технологиями и оборудованием в соответствии с международными стандартами,   разводятся коровы с высокой генетикой чистокровных пород флекви, Гольштейна, Ангуса и джерси, завезенных из Европы.
Здесь обеспечены все необходимые условия для кормления и размножения животных. В животноводческом комплексе за животными ухаживают по всем требованиям гигиены. Проводится регулярная дезинфекция, используются автоматические устройства подачи воды, резиновые матрасы для отдыха, автоматические скребки для удаления навоза, фильтры, система вентиляции и т.д. На ферме есть полностью механизированный молочный зал. Молоко поступает по замкнутому циклу и, проходя через 2 специальных фильтра, поступает в холодильник, затем специальным автомобилем транспортируется в цех по переработке молока завода «Арцах» в Ереване. Здесь молоко проходит ряд лабораторных анализов и необходимую обработку, от пастеризации до упаковки.
В общине Ташир Лорийской области будет построена новая ферма
Министр экономики РА Ваан Керобян подчеркнул, что программа является одной из самых крупных программ в животноводческой сфере, и, естественно, правительство пытается повысить производительность экономики в целом, а в сельском хозяйстве это можно сделать только за счет крупных ферм и программ.
«Реализация этой новой программы окажет большое влияние на повышение продуктивности сельского хозяйства и качества продукции. Это также установит новый ориентир в сельскохозяйственных стандартах», - сказал он.
Давид Еремян, генеральный директор компании «Еремян Проджектс», отметил, что новый комплекс, строящийся в Ташире, будет содржать всю инфраструктуру в одном месте: мясную ферму, свиноферму, бойню на две фермы, кормовой склад, землю для выращивания кормовых культур, стоянку для сельскохозяйственной техники. Молочная ферма рассчитана на 1200 голов молочного скота, а это значит, что они будут получать 30 и более тонн качественного молока. Она будет оснащена технологиями последнего поколения, что позволит работать качественно и оперативно.
«Этой программой мы берем на себя большую ответственность по развитию новой культуры современного животноводства и молочного производства в Армении, так как будем создавать фермы, оснащенные технологиями последнего поколения. Тем самым мы дадим толчок развитию мясного животноводства и станем заразительным примером и для других хозяйств. Надеюсь, что в скором времени мы увидим результаты этого проекта и докажем, что в Армении можно иметь конкурентоспособное животноводство и производство молока », - сказал он.
Давид Еремян отметил, что свиноферма также будет адаптирована к установленным международным стандартам производства и качества. Животные будут содержаться в условиях, отвечающих всем санитарным требованиям. Здесь будут содержать и разводить канадских чистокровных свиней, завезенных из Европы: ландрас, йоркшир, дюрок. На ферме также будет зона заготовки кормов и большие бункеры для их хранения,  процесс кормления будет автоматизирован. Свиноферма рассчитана на 580 свиноматок, что позволит получать в год более 700 тонн местного высококачественного мяса от 16 500 голов.
Он добавил, что в новом животноводческом комплексе будет и бойня, оснащенная необходимой современной техникой, что позволит осуществлять безопасное обесшкуривание с соблюдением всех санитарно-гигиенических условий, предварительную заморозку мяса в отдельных холодильниках для свиней и крупного рогатого скота, откуда мясо уже будет перевозиться на фабрику для его дальнейшей переработки.
Строящаяся мясная ферма будет состоять из 3 корпусов, 2 из которых предназначены для доения, другой для животных, с зоной отела и отделением для проблемных животных. Комплекс будет полностью оснащен автоматическими системами, в том числе системой автоматического удаления навоза, с помощью которой он будет транспортироваться из коровников по трубам в специальные колодцы для последующего использования для удобрения почвы.
Транспортировка и перевозка молока на Ереванский завод будет осуществляться с помощью спецавтомобилей грузоподъемностью в 30 тонн. Процесс кормления животных в животноводческом комплексе будет автоматизирован и будет осуществляться с помощью самоходных кормораздаточных машин, что позволит собирать корма по рациону и раздавать их животным.
К новой ферме также будут примыкать земли для выращивания кормовых культур, благодаря чему животные будут обеспечены качественными и питательными кормами.
Группа компаний «Еремян Проджектс» является одним из лидеров в сфере общественного питания, ресторанного бизнеса, сервиса, профессионального образования, сельского хозяйства и производства продуктов питания в Армении. За 15 лет своей деятельности компания создала и реализовала более десятка смелых, уникальных и концептуальных проектов, внесла большой вклад в развитие ресторанной индустрии и сельского хозяйства Армении. В целях обеспечения замкнутого цикла деятельности с 2019 года Компания запустила и реализует новую стратегию развития бизнеса, основанную на концепции «От зерна к столу», в рамках которой компания открыла мясные фермы в Вайоц Дзоре и свинофермы в Тавушской области, пекарню в Араратской области и кухню-фабрику «Арцах" в Ереване». «Еремян Проджектс» объединяет известные ресторанные бренды: «Реномэ», «Буржери Ангус и Мор», итальянскую «Casa Nostra», «Ливингстон», концептуальные рестораны «Лаваш», «Шереп», «Смокинг Шеф» стейк-хаус,  «Пандок Ереван», «Пандок Ереван на берегу реки», сеть фаст-фуда «Ереван Шаурма», проекты «Сизонс»: ресторан, кафе, кондитерскую, кафе-мороженое. В группу компаний «Еремян Проджектс» также входят служба доставки «Еремян Деливери», молочный завод «Еремян продукты», «Ферма Еремян», Академия кулинарного искусства и гостеприимства, занимающаяся обучением и углублением знаний новичков и специалистов этой области. Образовательные программы Академии одобрены и сертифицированы ее эксклюзивным партнером, Group City of Oxford College.