ԵՄ-ն 4 մլն․եվրոյի ներդրում է կատարում Հայաստանում ՄԱԱԶԿ-ի հետ տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակում
ԵՄ-ն 4 մլն․եվրոյի ներդրում է կատարում Հայաստանում ՄԱԱԶԿ-ի հետ տեխնիկական
աջակցության ծրագրի շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը Միավորված ազգերի կազմակերպության արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ ) հետ դեկտեմբերի 9-ին ստորագրել են մասնակցության մասին համաձայնագիր` Հայաստանում ՄԱԱԶԿ-ի հետ իրականացվելիք տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակում 4 մլն եվրո ներդրում կատարելու վերաբերյալ։
«Մենք ուրախ ենք աջակցել Հայաստանում կայուն տնտեսական զարգացմանը՝ ի շահ ՀՀ բոլոր քաղաքացիների։ Սննդամթերքի անվտանգության և առողջապահության ոլորտների կատարելագործումը, կլիմայի փոփոխության մեղմացումը և շրջակա միջավայրի նկատմամբ հոգատարությունը որակի ենթակառուցվածքի օգուտներից են: Առևտրի բարելավված  մրցունակությունը և այդ ուղղությամբ առաջարկվող օգուտների արդյունավետ օգտագործումը մեզ թույլ կտան ավելի համապատասխանել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ոգուն»,- ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության գրասենյակից, նշել է պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրենկ Հեսսը։
Նշվում է, որ այս գործողությունը համապատասխանում է ԵՄ-ի և Հայաստանի Հանրապետության կողմից «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի» (ՀԸԳՀ) դրույթներով ստանձնած պարտավորություններին, այն արդյունքում կհանգեցնի առևտրի մրցունակության բարելավմանը և ՀԸԳՀ-ի նախատեսված օգտակար դրույթների  բովանդակալից իրականացմանը:
Ծրագիրը «Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի» ինստիտուցիոնալ հզորացման, միջազգային առաջարկություններին և լավագույն փորձին համապատասխան, իրավական, կարգավորող և կառավարման համակարգի բարելավման միջոցով կօժանդակի Հայաստանի չափագիտության համակարգի արդիականացմանը, միջազգային և տարածաշրջանային չափագիտության ոլորտում Հայաստանի մասնակցության ակտիվացմանը, ինչպես նաև «Չափագիտության ինստիտուտների եվրոպական ասոցիացիայի» (EURAMET) հետ փոխգործակցությանը։
Նշվում է նաև, որ ծրագիրը կօգնի ստեղծել տրամաչափարկման  չորս լաբորատորիա՝ չափման ստանդարտների, չափիչ գործիքների, չափումների և տրամաչափարկման կարողությունները զարգացնելու համար անհրաժեշտ սարքավորումների գնման, տեղադրման և գործարկման միջոցով, ինչպես նաև նախապատրաստել լաբորատորիանների միջազգային հավատարմագրման գործընթացը: Այս ծրագրի արդյունքում շահագրգիռ կողմերին կտրամադրվեն կայուն և միջազգայնորեն ճանաչված չափագիտության ծառայություններ: Գործողության իրականացման արդյունքում Հայաստանը կարող է հմտորեն օգտվել ՀԸԳՀ-ի առավելություններից, բարելավել Հայաստանում արտադրված արտադրանքի որակը և ապահովել Հայաստանի փորձարկման լաբորատորիաների կողմից տրված համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերի միջազգայնորեն ճանաչումը, ինչն ի վերջո թույլ կտա ավելացնել ԵՄ-ի և այլ արտաքին շուկաների հետ առևտրի ծավալները։
Որակի ենթակառուցվածքի (ՈԵ) առաքելությունը չի սահմանափակվում միայն առևտրի ոլորտով։ Կայուն որակի ենթակառուցվածքը խթան է հանդիսանում նաև այլ բնագավառների, ներառյալ՝ սննդամթերքի  անվտանգության ապահովման, առողջապահության, կլիմայի փոփոխության և շրջակա միջավայրի համար: Եվրոպական միությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Հայաստանի կողքին է և ամրապնդում է Հայաստանի կառավարության կողմից կառուցվածքային բարեփոխումներ պլանավորելու և իրականացնելու համար անհրաժեշտ ռազմավարական և տեխնիկական կարողությունները։

The EU is investing EUR 4 million in a New Technical Assistance Project in Armenia with UNIDO
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Today, the European Union signed a Contribution Agreement with United Nations Industrial Development Organization (UNIDO.) The EU is investing EUR 4mln in a New Technical Assistance Project in Armenia with UNIDO.
“We are happy to support sustainable economic development in Armenia to the benefit of all Armenian citizens. The improvement of food safety and health, mitigation of climate change and care towards the environment are all benefits of Quality Infrastructure. The improved trade competitiveness and meaningful utilization of these benefits will bring us closer to the spirit of CEPA,” mentioned Frank Hess, Head of Cooperation at EU Delegation to Armenia.
This action is in line with the commitments of the EU and the Republic of Armenia under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), resulting in improved trade competitiveness and meaningful utilization of the benefits of the CEPA.  The project will support to upgrade the Metrology system of Armenia through the institutional strengthening of the National Body for Standards and Metrology, improving legal, regulatory and governance system in line with international recommendations and best practices, increase Armenia’s participation in the international and regional metrology communities as well as interaction with the European Association of Metrology Institutes (EURAMET). The project will help to establish 4 calibration laboratories by purchasing, installing and commissioning the measurement standards, measuring instruments and equipment required to develop the required calibration and measurement capabilities, and preparing them for international accreditation. As a result of this project, sustainable and internationally recognized metrology services will be provided to stakeholders.
By implementing this Action, Armenia will be able to meaningfully use the benefits of CEPA, improve the quality of goods produced in Armenia, and ensure the international recognition of tests performed in Armenia, resulting in increased trade with the EU and other foreign markets.
The benefits of Quality Infrastructure (QI) are not limited to trade; a robust QI also contributes to other areas including, but not limited to, food safety and security, health, climate change and the environment. Once again, the EU stands by Armenia and strengthen the Armenian Government’s strategic and technical capacity to plan and implement structural reforms.”