Հայաստանը սպասում է Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցությունները սկսելու կոնկրետ առաջարկների
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցություններում ներգրավվել թե բարձր, թե բարձրագույն մակարդակում և սպասում է այդ ուղղությամբ կոնկրետ առաջարկների:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կառավարության նիստի մեկնարկին ունեցած ելույթում այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով խաղաղ բանակցային գործընթացը վերսկսելու ՄԽ համանախագահների կոչին: «Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մեր ժողովրդից ստացած մանդատը կառավարության վրա դնում է հատուկ պատասխանատվություն: Այս խնդիրը լուծելու համար մենք պետք է լինենք առավելագույնս ակտիվ և ճկուն: Մեր տրամադրությունը և տրամադրվածությունը պիտի լինի հետևյալը՝ առավելագույնն անել օրակարգում առկա խնդիրներով լուծումներ գտնելու համար»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ կան խնդիրներ, որոնք կարող են լուծվել ավելի արագ, հարցեր կան, որոնց լուծումն ավելի երկար ժամանակ է պահանջում, բայց պետք է տրամադրված լինել լուծումների գնալուն: «Նման հարցերից մեկը, որը կարծում եմ, հնարավոր է բավական արագ լուծել, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումն է, տարածաշրջանային ապաշրջափակման օրակարգը, և կարծում եմ՝ օր առաջ պետք է վերսկսենք աշխատանքները փոխվարչապետերի եռակողմ ձևաչափում և լինենք առավել ակտիվ և նախաձեռնող տարածաշրջանում նոր կոմունիկացիոն և տնտեսական հնարավորությունների իրագործման տեսանկյունից»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը անփոփոխ է: Վարչապետն ընդգծեց, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները նույնպես պետք է ակտիվանան:

Armenia awaits concrete proposals for peace talks with Azerbaijan , says Pashinyan
YEREVAN, AUGUST 12, ARMENPRESS. Armenia is ready to be involved in peaceful negotiations with Azerbaijan in both high and highest levels and is waiting for concrete proposals in this direction, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting addressing the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ call on the resumption of the negotiations process.
“The mandate received from our people on opening an era of peaceful development for Armenia, Artsakh and the region puts a special responsibility on the government. In order to solve this issue we must be maximally active and flexible. Our mood must be the following – to do the maximum to find solutions by the existing issues on the agenda,” Pashinyan said.
The Armenian prime minister noted that some issues could be solved faster than others. “One of such issues which I believe can be solved rather quickly is the opening of regional communications, the agenda of regional unblocking, and I believe we must re-start as soon as possible the work in the deputy prime ministerial trilateral format and be more active and proactive in terms of new communication and economic opportunities in the region,” he said.
Pashinyan added that Armenia’s position over the demarcation and delimitation at the border with Azerbaijan is unchanged. He stressed that the work in this direction must become more active as well.