Հնդկաստանում գրանցել են «Դելտա պլյուս» շտամից մահվան առաջին դեպքը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Մադհյա Փրադեշի նահանգում հայտնել են կորոնավիրուսի «Դելտա պլյուս» շտամով հիվանդացած մարդու մահվան մասին, որն այս շտամից մահվան առաջին դեպքն Է: Այս տարբերակը լայնորեն տարածված «դելտա» (B.1.617.2) շտամի մուտացիան Է: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ Հնդկաստանում հայտնաբերել Է «Դելտա պլյուս» շտամով վարակման շուրջ 40 դեպք:
«Պետք Է նշել, որ հինգ մարդուց չորսը, որոնց նմուշները դրական են ճանաչվել «Դելտա պլյուս» տարբերակի համար, պատվաստանյութ են ստացել եւ այժմ առողջ են: Սակայն այն հիվանդը, որը չի ներկայացել պատրաստման, մահացել Է վիրուսից: Ահա թե ինչու մենք բոլորին կոչ ենք անում գալ պատվաստման»,-լրագրողներին հայտնել Է նահանգի նախարար Վիշվաս Սարանգը:
Ինչպես հաղորդել Է տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչը, նոր շտամով վարակված կինը մահացել Է մայիսի 23-ին, «Դելտա պլյուս»-ով նրա հիվանդանալու մասին հայտնի Է դարձել հետազոտություններ անցկացնելուց հետո:
Նա նշել Է, որ մահացածի ամուսնու մոտ ավելի վաղ եղել Է COVID-19-ի դրական արդյունք, եւ ավելի ուշ նա ստացել Է պատվաստանյութի երկու չափաբաժինները, իսկ մահացածը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում չԷր ստացել: Հնդկաստանն աշխարհում երկրորդ տեղում Է մնում կորոնավիրուսով հիվանդանալու հայտնաբերված դեպքերի թվով:
Առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն, ընդամենն անցյալ տարվա մարտից ի վեր, երբ երկրում սկսվել Է կորոնավիրուսի համավարակը, COVID-19-ով վարակվածների ընդհանուր թիվը Հնդկաստանում գերազանցել Է 30 միլիոնը, ապաքինվել Է ավելի քան 29 միլիոն մարդ, մահացել Է 391 հազարից ավելին, իսկ բուժում ստացողների թիվը նվազել Է մինչեւ 627 հազար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Индии зафиксировали первый случай смерти от штамма "Дельта плюс"
Индийский штат Мадхья-Прадеш сообщил о первой смерти человека, заболевшего штаммом коронавируса "дельта плюс".
Этот вариант является мутацией широко распространившегося штамма "дельта" (B.1.617.2). Ранее сообщалось, что в Индии выявили около 40 случаев заражения штаммом "дельта плюс", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Надо отметить, что четыре из пяти человек, образцы которых были признаны положительными на вариант "дельта плюс", получили вакцину и теперь здоровы. Однако пациент, который не прошел вакцинацию, умер от вируса. Вот почему мы призываем всех пройти вакцинацию", — сообщил журналистам министр штата Вишвас Саранг.
Как сообщил представитель местных властей, смерть заразившейся новым штаммом женщины произошла 23 мая, о ее заболевании штаммом "дельта плюс" стало известно после проведения анализов. Он отметил, что у мужа погибшей ранее был положительный результат на COVID-19 и позднее он получил обе дозы вакцины, а погибшая не была привита от коронавируса.
"Правительство следит за ситуацией. Было проведено отслеживание контактов для тех пациентов, которые оказались положительными по варианту "дельта плюс", и отчеты об их контактах являются отрицательными", — добавил Саранг.
Индия остается на втором месте в мире по числу выявленных случаев заболевания коронавирусом. Согласно последним данным минздрава, всего с марта прошлого года, когда в стране началась пандемия коронавируса, общее число заразившихся коронавирусом в Индии превысило 30 миллионов, выздоровели более 29 миллионов, умерли более 391 тысячи, а число получающих лечение снизилось до 627 тысяч человек.