Գամալեյայի կենտրոնը նշել Է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի կողմնակի ազդեցությունների նորման
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աննշան կողմնակի ազդեցությունները, որոնք առաջանում են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում ստացած անձանց 14-15 տոկոսի մոտ, ստանդարտ են բոլոր պատվաստանյութների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 18-ին հայտարարել Է Գամալեյայի անվան կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Գինցբուրգը:
«Այժմ շուրջ 800 մարդ պատվաստում Է ստացել, նրանց մի մասը՝ պլացեբո. ստացվում Է, որ 600 մարդ հետազոտության շրջանակներում արդեն պատվաստում Է ստացել, նրանց բոլորի մոտ լուրջ կողմնակի ազդեցություններ չեն արձանագրվել:
Նրանց 14-15 տոկոսն ունեցել Է 37,5-38 աստիճան ջերմություն, բութ ցավ՝ մեջքի շրջանում, գլխացավ, տհաճ զգացողություն, կարմրություն՝ ներարկման տեղում: Բոլոր պատվաստանյութերի համար դա նորմալ Է, համադրելի Է մյուս պատվաստանյութերի հետ»,-Գինցբուրգն ասել Է «Ինտերֆաքս»-ին:

Центр Гамалеи назвал нормой побочные эффекты от COVID-вакцины
Незначительные побочные эффекты, возникающие у 14-15% сделавших прививку от коронавируса, являются стандартными для всех вакцин.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом заявил в пятницу директор Центра им. Гамалеи Александр Гинцбург.
"Сейчас около 800 человек провакцинировано, у части из них плацебо - получается, около 600 человек в рамках исследования уже провакцинировано, всех подряд, серьезных "побочек" нет. Проявляющиеся температура 37,5-38 градусов, ломота в спине, головная боль, дискомфорт, покраснение в месте введения - у 14-15%. Для любой вакцины это нормально, сопоставимо с другими вакцинами", - сказал Гинцбург "Интерфаксу".