Բնապահպանության և ընդերքի ՏՄ-ի արձանագրած խախտումներով պետբյուջե է մուտքագրվել 530 000 դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը 2020 թվականի օգոստոսի 3-7-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարած ստուգումների, շրջայցերի, վարչական վարույթի գործերի քննության ընթացքում արձանագրել է շրջակա միջավայրին վնաս հասցնելու թվով 11 դեպք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից:
«11 դեպքից 10-ով հաշվարկվել է 3 մլն 34 հազար 800 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, 1 դեպքով նշանակվել է 50 հազար դրամի չափով վարչական տուգանք։ Նախկինում արձանագրված թվով 5 դեպքով հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին հասցված 393 հազար 500 դրամի չափով վնաս և նշանակվել է 300 հազար դրամի չափով վարչական տուգանք։ Բուսական աշխարհի պահպանության ոլորտում արձանագրված 10 դեպքով հաշվարկվել է 3 մլն 34 հազար 800 ՀՀ դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս։ Նախկինում արձանագրված 3 դեպքով հաշվարկվել է 393 հազար 500 դրամի չափով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս և նշանակվել է 100 հազար ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք»,- հայտնում են տեսչական մարմնից։
Մթնոլորտային օդի և ջրերի պահպանության, թափոնների տեղաբաշխման, հողերի օգտագործման և պահպանման ոլորտում նախկինում արձանագրված 2 դեպքով նշանակվել է 200 հազար ՀՀ դրամի չափով վարչական տուգանք:
Բնապահպանական հարկի և բնօգտագործման վճարի միասնական եռամսյակային հարկային հաշվարկները սահմանված ժամկետում չներկայացնելու համար արձանագրված իրավախախտման 1 դեպքով նշանակվել է 50 հազար դրամի չափով վարչական տուգանք։
ՀՀ ԱՆ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն է ուղարկվել 1 գործ  և նշանակվել է 181 հազար դրամի չափով վարչական տուգանք։
Ընթացիկ տարվա օգոստոսի 3-7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրվել է 530 000 ՀՀ դրամ:

Благодаря выявленным нарушениям в природоохранной сфере в госбюджет поступило 530 000 драмов
Инспекционный орган охраны природы и недр Республики Армения в ходе проверок, рейдов, рассмотрения дел административного производства, произведенных в период с 3 по 7 августа 2020 года, зафиксировал 11 случаев нанесения ущерба окружающей среде.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил Инспекционный орган охраны природы и недр Армении.
“По 10 случаям из  11 подсчитан ущерб, нанесенный окружающей среде в размере 3 млн 34 800 драмов, по одному случаю назначен административный штраф в размере 50 000 драмов. По ранее зарегистрированным 5 случаям окружающей среде был нанесен ущерб в размере 393.500 драмов и назначен административный штраф в размере 300 000 драмов. В сфере охраны растительного мира окружающей среде нанесен ущерб в размере 3 млн 34 800 драмов. Еще по 3 случаям, зафиксированным в прошлом, окружающей среде нанесен ущерб в размере 393 500 драмов и назначен административный штраф в размере 100 тыс. драмов”, - сообщили в инспекционном органе.
В сфере охраны атмосферного воздуха и воды, размещения отходов, использования и охраны земель назначен административный штраф в размере 200 000 драмов.
За непредставление единых ежеквартальных налоговых расчетов по экологическому налогу и платежам за природопользование в установленный срок назначен административный штраф в размере 50 000 драмов.
В Службу принудительного исполнения Министерства юстиции Армении направлено 1 дело и назначен административный штраф в размере 181 000 драмов.