Դեսպան Թումանյանն Իրանի խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահի հետ քննարկել է փոխգործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանն օգոստոսի 12-ին այցելել է ԻԻՀ Իսլամական խորհրդի մեջլիս, որտեղ հանդիպում ունեցավ Արտաքին քաղաքականության և ազգային անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Մոջթաբա Զոլնուրի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմաբ, այս մասին տեղեկատվությունը դեսպանությունը հրապարակել է «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում: Զրուցակիցները քննարկել են երկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է եղել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդիրներին և այս համատեքստում Արտաշես Թումանյանը տեղեկություններ է ներկայացրել ընթացիկ տարվա հուլիսին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ռազմական բախման մասին:
Քննարկվել են կորոնավիրուսային համավարակին, Իրանի նկատմամբ շարունակվող ամերիկյան պատժամիջոցների պայմաններում առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկա վիճակին և զարգացման հնարավորություններին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Հատուկ անդրադարձ է եղել ԵԱՏՄ-Իրան համագործակցության ամրապնդմանը և այս առումով Հայաստան-Իրան հարաբերությունների առանձնահատուկ նշանակությանը: Քննարկվել են երկկողմ և տարածաշրջանային հարաբերություններին առնչվող մի շարք այլ հարցեր:
Արտաշես Թումանյանը և Մոջթաբա Զոլնուրը նշել են միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը և այս իմաստով կարևորել են խորհրդարանների ղեկավարների, մշտական հանձնաժողովների և բարեկամության խմբերի միջև փոխգործակցության ակտիվացումը:

Посол Армении обсудил с председателем комиссии парламента Ирана вопросы сотрудничества
Посол Республики Армения в Исламской Республике Иран Арташес Туманян посетил Меджлис Ирана, где встретился с председателем Комиссии внешней политики и национальной безопасности Моджтабой Золнуром. Как сообщает Арменпресс, посольство опубликовало информацию об этом на своей странице в социальной сети Facebook.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов двусторонних отношений. Были затронуты вопросы урегулирования карабахского конфликта, в этом контексте Арташес Туманян предоставил информацию о военном столкновении на армяно-азербайджанской границе в июле текущего года.
Был обсужден ряд вопросов, связанных с коронавирусом, текущим состоянием торгово-экономических отношений в контексте продолжающихся санкций США против Ирана, а также возможностями развития.
Было особо отмечено укрепление сотрудничества между ЕАЭС и Ираном, в этом плане особое значение имеют отношения Армения-Иран. Был обсужден ряд других вопросов двусторонних и региональных отношений.
Арташес Туманян и Моджтаба Золнур отметили необходимость углубления межпарламентского сотрудничества, в этом смысле подчеркнули важность активизации сотрудничества между главами парламентов, постоянными комиссиями и группами дружбы.