Ուղևորահոսքի այսպիսի նվազում երբևէ չի եղել. Ռևազյանը՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված ուղևորահոսքի զգալի նվազում է նկատում, դրա վնասների մասին խոսելը, սակայն, դեռ վաղ է համարում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռևազյանն այս մասին ասաց Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողներից հետ զրույցում:
«Շատ շուտ է ասել, թե ինչ վնասներ կլինեն, սակայն նման բան երբևէ չի եղել ամբողջ աշխարհում: Այսպիսի հոսքի նվազում երբևէ չի եղել: Տարբեր մասնագետներ դա համեմատում են Երկրորդ համաշխարհայինի հետ»,-ասաց նա ու նկատեց, որ տնտեսությունն իսկապես կախված է այդ ուղևորահոսքից:
Նա նշեց՝ իրոք շատ կտրուկ նվազում կա, սակայն խնդիրը միայն Հայաստանում չէ: Մյուս պետությունները շատ ավելի մեծ վնաս են կրել: Այսօրվա դրությամբ չվերթները չեղարկել է «RyanAir»-ը, «Wizair»-ից չեղարկում չի եղել: «Շատ լուրջ չեղարկումներ չկան,սակայն  ուղևորահոսքը հաստատ նվազել է»,-ասաց Ռևազյանը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի առումով ռիսկային երկրների հետ օդային սահմանը փակելու վերաբերյալ հարցին՝ նա արձագանքեց. «Դա թվում է մի քայլ, որը կլուծի մեր բոլոր խնդիրները, սակայն կարող է խնդիրը լրջացնել: Ուղևորները, որոնք արդեն եկել են, եթե գային տարանցիկ ուղիներով, շատ ավելի բարդ կլիներ իրավիճակը: Մենք ունենք ուղիղ չվերթներ, կարող ենք միջոցառումներ կազմակերպել օդանավակայանում, որ իրենք տարանջատված լինեն մնացած ուղևորներից: Տարանցիկի հարցը շատ ավելի բարդ է»,-ասաց Ռևազյանը:

Такого снижения пассажиропотока никогда не было: Ревазян о ситуации, обусловленной пандемией
Председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян считает, что в Армении наблюдается значительное снижение пассажиропотока, обусловленное распространением коронавируса, однако говорить о потерях пока рано. Как передает «Арменпресс», Ревазян сказала об этом в беседе с журналистами после заседания комиссии по предотвращению распространения коронавируса.
“Очень рано говорить, какие будут убытки, но такого никогда не было во всем мире. Такого сокращения потока никогда не было. Разные специалисты сравнивают это со Второй мировой войной”, - сказала она и отметила, что экономика действительно зависит от пассажиропотока.
Татевик Ревазян отметила, что проблема не только в Армении. На сегодняшний день отменены рейсы “RyanAir” , с “Wizair” отмены нет. “Серьезных отмен нет, однако пассажиропоток точно сократился”, - сказала Ревазян.
Отвечая на вопрос о закрытии воздушной границы со странами риска, она отметила: “Кажется, что этот шаг, сможет решит все наши проблемы, но может сделать проблему еще серьезнее. Пассажиры, которые уже здесь, если бы прилетели по транзитным путям, с ними было бы намного сложнее. У нас есть прямые рейсы, мы можем организовать мероприятия в аэропорту, чтобы они были отделены от остальных пассажиров. Вопрос транзита намного сложнее”, - сказала Ревазян.