Ուղևորահոսքի այսպիսի նվազում երբևէ չի եղել. Ռևազյանը՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված ուղևորահոսքի զգալի նվազում է նկատում, դրա վնասների մասին խոսելը, սակայն, դեռ վաղ է համարում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռևազյանն այս մասին ասաց Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողներից հետ զրույցում:
«Շատ շուտ է ասել, թե ինչ վնասներ կլինեն, սակայն նման բան երբևէ չի եղել ամբողջ աշխարհում: Այսպիսի հոսքի նվազում երբևէ չի եղել: Տարբեր մասնագետներ դա համեմատում են Երկրորդ համաշխարհայինի հետ»,-ասաց նա ու նկատեց, որ տնտեսությունն իսկապես կախված է այդ ուղևորահոսքից:
Նա նշեց՝ իրոք շատ կտրուկ նվազում կա, սակայն խնդիրը միայն Հայաստանում չէ: Մյուս պետությունները շատ ավելի մեծ վնաս են կրել: Այսօրվա դրությամբ չվերթները չեղարկել է «RyanAir»-ը, «Wizair»-ից չեղարկում չի եղել: «Շատ լուրջ չեղարկումներ չկան,սակայն  ուղևորահոսքը հաստատ նվազել է»,-ասաց Ռևազյանը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի առումով ռիսկային երկրների հետ օդային սահմանը փակելու վերաբերյալ հարցին՝ նա արձագանքեց. «Դա թվում է մի քայլ, որը կլուծի մեր բոլոր խնդիրները, սակայն կարող է խնդիրը լրջացնել: Ուղևորները, որոնք արդեն եկել են, եթե գային տարանցիկ ուղիներով, շատ ավելի բարդ կլիներ իրավիճակը: Մենք ունենք ուղիղ չվերթներ, կարող ենք միջոցառումներ կազմակերպել օդանավակայանում, որ իրենք տարանջատված լինեն մնացած ուղևորներից: Տարանցիկի հարցը շատ ավելի բարդ է»,-ասաց Ռևազյանը:

There has never been such decline in passenger flow: Armenia’s Revazyan on COVID-19 situation
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. Chairwoman of the Civil Aviation Committee of Armenia Tatevik Revazyan says there is a major decline in passenger flow caused by the novel coronavirus, but states that it’s still too early to talk about its damages.
“It’s too early to talk about the damages, but such a case has never taken place in the whole world. There has never been such a decline in the passenger flow. Various specialists compare this situation with the Second World War”, she told reporters after the session of the commission preventing the spread of the COVID-19, adding that the economy really depends on that passenger flow.
Revazyan said there is really a drastic decline, but this problem doesn’t concern Armenia only. The other states suffered much greater losses. As of now RyanAir has cancelled its flights, but the WizzAir didn’t. “There are no so serious cancellations, but the passenger flow definitely declined”, she said.
In response to the question on closing air border with the risky countries, she said: “This seems a step that will solve all our problems, but this can make the problem more serious. If the passengers, who had already arrived, would have come via transit routes, the situation would be much more difficult. We have direct flights, can take measures in the airport for the arriving passengers to be separated from the remaining ones. The issue of the transit is much more difficult”, she said.
Cases of the novel coronavirus have been confirmed in Armenia starting March 1. As of now, the total number of the confirmed cases is 6.