Փաշինյանը ներկայացրեց «Վերին Լարս»-ի անցակետի խնդիրների լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը
ԿԱՊԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը «Վերին Լարս» միջազգային ավտոմոբիլային անցակետում մաքսային գործառնությունների իրականացման հետ կապված խնդիրների լուծման ուղղությամբ օպերատիվ քայլեր ձեռնարկելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնությունում կունենա մաքսային կցորդ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հունվարի 25-ին Կապանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` 3-րդ անգամ ներկայացնելով 100 փաստ Նոր Հայաստանի մասին:
«2019-ի հունվար-նոյեմբերին Հայաստանի արտահանումը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 9 տոկոսով՝ կազմելով 2 մլրդ 401 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ներմուծումն ավելացել է 6.6 տոկոսով՝ կազմելով 4 մլրդ 830 մլն ԱՄՆ դոլար։ «Վերին Լարս» միջազգային ավտոմոբիլային անցակետում մաքսային գործառնությունների իրականացման հետ կապված խնդիրների լուծման ուղղությամբ օպերատիվ քայլեր ձեռնարկելու նպատակներով  Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի Դաշնությունում կունենա մաքսային կցորդ»,- ասաց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մի շարք գյուղմթերքների արտահանումը 2019-ին էականորեն աճել է 2018-ի նկատմամբ.
Խնձոր - աճը 3240 տոննա կամ 32%
Կեռաս - աճը 1440 տոննա կամ 35%
Արքայանարինջ - աճը 2000 տոննա կամ 96%
Թութ, թուզ,  հաղ., մոշ - աճը 700 տոննա կամ 86%
Ելակ, ազնվամորի - աճը 725 տոննա կամ 172%
Բալ, հոն - աճը 150 տոննա կամ 27%
Լոլիկ - աճը 4300 տոննա կամ 23%
Վարունգ - աճը 6600 տոննա կամ 266%
Ծաղկակաղամբ, բրոկոլի - աճը 1500 տոննա կամ 45%
Բողկ - աճը 730 տոննա կամ 58%
Սունկ - աճը 840 տոննա կամ 148%
Պղպեղ - աճը 280 տոննա կամ 47%
Սմբուկ - աճը 600 տոննա կամ 657%
Ձմերուկ, սեխ - աճը 225 տոննա կամ 50%
ՀՀ վարչապետը հավելեց նաև, որ 2019-ը եզակի տարի էր, երբ խաղողի մթերման ժամանակ սթրեսային և ցայտնոտային տեղեկություններ չստացվեցին:

Пашинян представил шаги по решению проблем с КПП Верхний  Ларс
У Республики Армения будет  таможенный атташе в Российской Федерации — с целью принятия оперативных мер для решения проблем, связанных с осуществлением таможенных операций на КПП   Верхний Ларс.
Как  передает «Арменпресс», об этом заявил на пресс-конференции 25 января в Капане премьер-министр РА Никол Пашинян, представив в третий раз 100 фактов о Новой Армении.
«В январе-ноябре 2019 года экспорт Армении увеличился на 9 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 2 миллиарда 401 миллиона долларов, а импорт увеличился на 6,6 процента до 4 миллиардов 830 миллионов долларов.  Республика Армения будет иметь службу таможенного атташе в Российской Федерации с целью принятия оперативных мер для решения проблем, связанных с осуществлением таможенных операций на международном пункте пропуска Верхний Ларс», - сказал Пашинян.
Никол Пашинян отметил, что экспорт ряда сельскохозяйственных продуктов в 2019 году значительно увеличился по сравнению с 2018 годом.
Яблоки - рост 3240 тонн или 32%
Вишня - рост 1440 тонн или 35%
Гранат - рост 2000 тонн или 96%
Тута, инжир, смородина, ежевика - рост 700 тонн или 86%
Клубника, малина - рост на 725 тонн или 172%
Вишня, кизил - рост 150 тонн или 27%
Томаты - рост на 4300 тонн или на 23%
Огурцы - рост на 6600 тонн или 266%
Цветная капуста, брокколи - рост 1500 тонн или 45%
Редька - рост 730 тонн или 58%
Грибы - рост 840 тонн или 148%
Перец - увеличение на 280 тонн или 47%
Баклажаны - рост 600 тонн или 657%
Арбуз, дыня - рост 225 тонн или 50%
Премьер-министр также добавил, что 2019 год был уникальным годом, когда во время закупок урожая винограда не было получено ни одной информации о стрессовой ситуации или цейтноте.