Կառավարությունն անցյալ տարի հավանություն է տվել 57 ներդրումային ծրագրի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 2019 թվականի ընթացքում հավանություն է տվել 212 մլրդ դրամի 57 ներդրումային ծրագրի: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Դրա շրջանակում տրամադրել ենք 14,8 մլրդ դրամ մաքսատուրքից ազատման արտոնություններ: Նախատեսվում է, որ պետք է ստեղծվի 3 320 աշխատատեղ: Այդ ծրագրերից որոշները շարունակական են, այսինքն՝ ոչ միայն իրականացվել են 2019-ին, այլև շարունակվելու են 2020թ., երբեմն նաև 2021 թ. ընթացքում:
Այս ծրագրերից շատերի մասով տրվել են նաև ավելացված արժեքի հարկը հետաձգելու արտոնություններ: Այդպիսի ծրագրերի թիվը եղել է 13, իսկ ԱԱՀ-ի հետաձգման գումարները կազմել են 10,1 մլրդ դրամ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:

Правительство Армении в прошлом году одобрило 57 инвестиционных программ
Правительство Армении в 2019 году одобрило 57 инвестиционных программ на сумму 212 млрд драмов. Об этом на заседании правительства заявил министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
“В рамках этоих программ мы предоставили льготы на освобождение от таможенной пошлины в размере 14,8 млрд драмов. Планируется, что должно быть создано 3 320 рабочих мест. Некоторые из этих программ продолжительны, то есть не только были реализованы в 2019 году, но и продолжатся в 2020 году, некоторые и в 2021 году.
По части многих из этих программ были даны льготы и по отсрочке налога на добавленную стоимость. Было 13 таких программ, а сумма отсрочки НДС составила 10,1 млрд. драмов”, - сказал министр.