Հայկական պատվիրակությունը ՍԾՏՀ ԽՎ-ում արժանի պատասխան է տվել ադրբեջանականի քաղաքական շահարկումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական պատվիրակությունը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի 54-րդ լիագումար նստաշրջանում կրկին փորձել է քաղաքական մանիպուլյացիաներ անել, ինչն արժանի արձագանք է ստացել հայկական պատվիրակության անդամների կողմից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ՀՀ ազգային ժողովում հրավիրված ասուլիսում խոսեցին հայկական պատվիրակության անդամները: «Նստաշրջանի հարցերից մեկը Բաքվում տեղի ունեցած 53-րդ լիագումար նիստի արձանագրության հաստատումն էր: Մեր պատվիրակությունը չի մասնակցել Բաքվում տեղի ունեցած նիստին, ինչը թույլ էր տվել, որ ադրբեջանցի պատվիրակները որոշ անթույլատրելի արտահայտություններ հնչեցնեին»,-ասաց Բաբկեն Թունյանն ու հավելեց` դրանք արժանի պատասխան են ստացել:
Հայկական պատվիրակությունը զգուշացրել է, որ արձանագրությունը հաստատում է վերապահմամբ, որ տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունը քաղաքական մանիպուլյացիայի և պրովոկացիաների տեղ չէ: «Եթե առաջիկայում նման բան կրկնվի, քայլերն ավելի կոշտ կլինեն»-նշեց Թունյանը:
Հանձնաժողովներում և լիագումար նիստում զեկույցներով հանդես է եկել Վահե Էնֆիաջյանը` անդրադառնալով նաև տարածաշարջանային իրավիճակին: «Քաղաքական հարցերի հանձնաժողովում ներկայացրել եմ տարածաշրջանի առանձնահատկությունները: Արձանագրել եմ, որ միջազգային նորմերին հակասող ձևով Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանները փակ են պահվում: Անդրադարձել եմ նաև Արցախում քաղաքական իրավիճակին: Այդ հարցերի հետ կապված տարաձայնություն ենք ունեցել Ադրբեջանի պատվիրակության ներկայացուցիչների հետ: Դրա հետ կապված ներկայացվել են մանրամասներ ու տրվել սպառիչ պատասխաններ»,-ասաց Էնֆիաջյանը:
Նա նշեց` որքան էլ վեհաժողովի առաքելությունը տնտեսական է, սակայն ադրբեջանական կողմից քաղաքական բաղադրիչն անպակաս է լինում: Պատգամավորը վստահեցրեց, որ դրանք մշտապես իրենց կողմից հստակ ու կտրուկ արձագանքի են արժանանում:

Армянская делегация в ПАЧЭС дала достойный ответ политическим спекуляциям Азербайджана
Азербайджанская делегация на 54-ой пленарной сессии Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества вновь попыталась манипулировать, что вызвало достойный отклик со стороны членов армянской делегации.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции в НС Армении рассказали члены армянской делегации. Одним из вопросов сессии было утверждение протокола 53-го пленарного заседания в Баку. “Наша делегация не участвовала в заседании в Баку, что позволило азербайджанским делегатам озвучить некоторые недопустимые выражения”, - сказал Бабкен Тунян и добавил, что им был дан достойный ответ.
Армянская делегация предупредила, что протокол подтверждает с оговоркой, что Организация экономического сотрудничества не является местом политических манипуляций и провокаций. “Если подобное повторится и в будущем, шаги будут более жесткими”, - отметил Тунян.
В комиссиях и на пленарном заседании с докладами выступил Ваге Энфиаджян, коснувшись также и региональной ситуации. “В комиссии по политическим вопросам я представил особенности региона. Я констатировал, что границы Армении со стороны Турции и Азербайджана остаются закрытыми, что противоречит международным нормам. Я затронул также и политическую ситуацию в Арцахе. По этим вопросам с представителями азербайджанской делегации были разногласия. Поэтому были представлены подробности и даны исчерпывающие ответы”, - сказал Энфиаджян.
Он отметил, что хотя миссия ассамблеи - экономическая, азербайджанская сторона постоянно вносит и политическую составляющую. Однако депутат заверил, что это всегда удостаивается четкой и резкой реакции с их стороны.