Բոլթոնը հավաստել Է, որ օգոստոսի 2-ին ԱՄՆ-ի դուրս կգա ՄՓՀՀՊ-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հուլիսի 31-ին հավաստել Է, որ երկիրը Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրից (ՄՓՀՀՊ) դուրս կգա օգոստոսի 2-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ՄՓՀՀՊ-ն կնքվել Է 1987 թվականին ԱՄՆ-ի եւ ԽՍՀՄ-ի միջեւ, որի իրավահաջորդը դարձել Է Ռուսաստանը: Պայմանագիրց դուրս գալու մտադրության մասին ԱՄՆ-ը պաշտոնապես հայտարարել Էր կես տարի առաջ: «Այս ուրբաթ օրն իրենով կնշանավորի պայմանագրի (գործողության) պաշտոնական դադարեցումը, քանի որ ԱՄՆ-ը դուրս կգա (դրանից)»,- հայտարարել Է Բոլթոնը՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում:
Նա կրկնել Է Ռուսաստանի հասցեագրված այն մեղադրանքները, որ նա խախտել Է պայմանագիրը, ինչն Էլ դարձել Է ԱՄՆ-ի դուրս գալու պատճառը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Болтон подтвердил выход США из ДРСМД 2 августа
Советник президента США по национальной безопасности Джон Болтон в среду подтвердил, что страна выйдет из договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности 2 августа, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
ДРСМД был заключен в 1987 году между США и СССР, преемницей которого стала Россия. О намерении выйти из договора США официально объявили полгода назад.
"Эта пятница ознаменует собой официальное прекращение (действия) договора, поскольку США выйдут (из него)", - заявил Болтон, выступая в Вашингтоне.
Он повторил обвинения в адрес России в том, что она нарушала договор, что и стало причиной выхода США.