Չինաստանի ԱԳՆ-ն քննադատել է Իրանին աջակցող երկրների դեմ միջոցներ կիրառելու ԱՄՆ սպառնալիքները
Չինաստանի իշխանություններն անօրինական են համարում Վաշինգտոնի կողմից միակողմանի միջոցներն այն երկրների նկատմամբ, որոնք աջակցություն են ցուցաբերում Իրանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի հայտարարությունն Իրանին աջակցող երկրների վրա ճնշումն ուժեղացնելու մասին։
«Ես կցանկանայի կրկին հայտարարել, որ Չինաստանը դեմ է անօրինական միակողմանի պատժամիջոցներին, որոնք հիմք չունեն միջազգային իրավունքի առումով և չեն արժանացել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հավանությանը», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես պարզաբանել է չինացի դիվանագետը, Պեկինը «բոլոր շահագրգիռ կողմերին կոչ է անում գործել պատասխանատու, խնդիրները լուծել քաղաքական և դիվանագիտական մեթոդներով»։ Նա նշել է, որ պատժամիջոցները և ռազմական ճնշումը «չեն նպաստում խնդիրների կարգավորմանն, այլ միայն սրում են լարվածությունը»։
Լին Ցզյանը նաև ընդգծել է, որ էսկալացիան «չի համապատասխանում կողմերից որևէ մեկի շահերին»։
Օգոստոսի 20-ին Բեսենթը հայտարարել էր Իրանի նկատմամբ «պատմության մեջ ամենախիստ պատժամիջոցները» սահմանելու պլանների մասին՝ նշելով, որ եթե որևէ երկիր շարունակի բիզնես վարել Իրանի հետ, գումար փոխանցել, նավթ գնել, ապա ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը և կառավարությունն իրենց ողջ հզորությունն ու ուժը կուղղեն նրանց դեմ։ «Դուք կա՛մ մեզ հետ եք, կա՛մ մեր դեմ», - նշել էր նա։

МИД Китая раскритиковал угрозы США ввести меры против стран, поддерживающих Иран
Китайские власти считают односторонние меры Вашингтона против стран, поддерживающих Иран, незаконными. Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил официальный представитель МИД Китая Линь Цзянь, комментируя заявление министра финансов США Скотта Бессента об усилении давления на страны, поддерживающие Иран.
«Хотел бы еще раз заявить, что Китай выступает против незаконных односторонних санкций, не имеющих оснований в международном праве и не одобренных Советом Безопасности ООН», — заявил он, сообщает ТАСС.
Как пояснил китайский дипломат, Пекин «призывает все заинтересованные стороны действовать ответственно, решать вопросы политическими и дипломатическими методами». Он отметил, что санкции и военное давление «не способствуют решению вопросов, а лишь обостряют напряженность».
Линь Цзянь также подчеркнул, что эскалация «не отвечает интересам ни одной из сторон».
20 августа Бессент объявил о планах ввести «самые жесткие санкции в истории» против Ирана, заявив, что если какая-либо страна продолжит вести дела с Ираном, переводить деньги или покупать нефть, Министерство финансов и правительство США направят против нее все свои силы и мощь. «Вы либо с нами, либо против нас», — сказал он.