Ֆրանսիայի Փարիզի տարածաշրջանում եղանակային վտանգի «նարնջագույն» մակարդակ Է հայտարարված տապի պատճառով
Երկու նարնջագույն գոտիներում կանխատեսվում Է մինչեւ 31 աստիճան ըստ Ցելսիուսի: Ընդհուպ մինչեւ շաբաթ օրը Ֆրանսիայի հարավում, կենտրոնական տարածաշրջաններում ու մասամբ հյուսիսում օդերեւութաբանները կանխատեսում են մինչեւ 41 աստիճան տաքություն: Հարավային քաղաքներում արդեն զգացվում Է ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացումը, սակայն այնտեղ իրադրությունը մեղմանում Է ծովափի մոտիկությամբ:
Ինչպես հայտնել Է France Info ռադիոկայանը, այս շաբաթվա ընթացքում Ֆրանսիայում ջերմաչափերի սյուները կհասնեն 1947 թվականից ի վեր հունիսի համար առավելագույն ցուցանիշներին: Շիկացած օդը երկիր են բերում Սահարայից փչող հարավային քամիները: Ինչպես նշում են փորձագետները, բարձր խոնավության պատճառով երկրի մեծ մասում ջերմաստիճանները կզգացվեն որպես պլյուս 40 աստիճան ըստ Ցելսիուսի:
Խոշոր քաղաքներում Էլեկտրոնիկայի եւ այլ խանութների վաճառողներն արդեն նշում են օդափոխիչների, օդի խոնավացուցիչների եւ օդորակիչների ռեկորդային վաճառքներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В столичном регионе Франции объявили "оранжевый" уровень погодной опасности из-за жары
Государственная метеорологическая служба Meteo Franceпредупредила жителей Франции о надвигающейся волне жары по всей территории страны. С понедельника "оранжевый" (предпоследний) уровень погодной опасности объявлен в Париже и соседних департаментах "малой короны", а также в соседнем департаменте Сена-и-Марна.
В обеих "оранжевых" зонах прогнозируется до 31 градуса по Цельсию. Вплоть до субботы на юге, в центральных регионах и частично на севере Франции метеорологи предрекают до 41 градуса жары. В южных городах уже ощущается резкое повышение температуры, однако там ситуация смягчается близостью морского побережья,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщила радиостанцияFrance Info, на этой неделе столбики термометров во Франции достигнут максимальных показателей для июня с 1947 года. Раскаленный воздух приносят в страну южные ветра из Сахары.
Как считают эксперты, из-за сильной влажности на большей части страны температуры будут восприниматься как плюс 48 градусов Цельсия.
Продавцы электроники и прочие магазины в крупных городах уже отмечают рекордные продажи вентиляторов, увлажнителей воздуха и напольных кондиционеров.